Stav justice v Polsku se nezlepšil. Obavy Evropské komise vzrostly, říká místopředseda Timmermans

Stav právního státu v Polsku se navzdory výzvám Bruselu nezlepšil a Evropská komise je připravena tlačit na Varšavu všemi prostředky včetně žaloby u Soudního dvora Evropské unie. Po zasedání zástupců vlád zemí unie to v úterý prohlásil místopředseda komise Frans Timmermans, podle něhož nejsou úpravy kritizovaných zákonů přijaté polským parlamentem dostatečné. Rada pro všeobecné záležitosti k žádnému závaznému závěru či hlasování nedospěla.

Brusel (Aktualizováno: 20:59 18. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Evropská komise Frans Timmermans | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

Evropští ministři v úterý absolvovali již druhé slyšení v rámci bezprecedentního postupu podle článku sedm unijní smlouvy, na jehož konci může teoreticky Varšavě hrozit až odebrání hlasovacích práv v unii.

Nejste nezávislí. Evropská síť soudcovských rad pozastavila členství Polsku

Číst článek

„Od (červnového) prvního slyšení obavy komise vzrostly, myslím, že situace v Polsku se nezlepšila,“ řekl Timmermans na tiskové konferenci po jednání rady, kde prezentoval postoj komise. Změny zejména kritizovaného zákona o nejvyšším soudu, které předložilo Polsko, neodpovídají požadavkům komise, dodal.

Polsko čelí kritice kvůli trojici zákonů označovaných souhrnně jako justiční reforma. Komise a některé členské státy trvají na tom, aby Varšava vyřešila zejména situaci soudců nejvyššího soudu a také členů nejvyšší soudcovské rady dohlížející na činnost soudů, na kterou získala podle Bruselu nepřípustně velký vliv konzervativní jednobarevná vláda strany Právo a spravedlnost.

Polská vláda by podle Timmermanse měla brzy vyjasnit, zda hodlá přijmout navrhované změny, které by opět uvedly polskou justici do souladu s evropskými principy právního řádu. Pokud se tak nestane, komise je podle něho připravena použít všechny prostředky včetně možné žaloby k soudu Evropské unie. Kdy by k tomuto kroku mohla komise sáhnout, nechtěl Timmermans specifikovat.

Většina zemí by pro postih nehlasovala

Během jednání ministrů se řešila i otázka, zda se Polsko podřídí případnému rozsudku soudu, což v minulosti zpochybnili někteří vládní představitelé. Podle náměstka polského ministra zahraničí Konrada Szymańského o tom není nutné pochybovat.

Polští poslanci poprvé vybrali nové členy soudcovské rady. Podle opozičního tisku mají vazby na vládu

Číst článek

„Polsko je zemí, která v minulých letech zlepšila rychlost začleňování evropských předpisů do polského práva. Myslím, že to je velmi důležitý ukazatel, který dokládá, jaký máme skutečně vztah k závazným pravidlům Evropské unie,“ řekl podle agentury PAP.

Szymański v úterý předložil řadu argumentů, proč podle polské vlády justiční reforma neporušuje unijní pravidla, a hájil dosavadní pozici Varšavy. Úterní jednání podle něho ukázalo, že potřebná většina zemí by pro žádný postih vůči Polsku nehlasovala.

„Ty země, které byly hlasitě proti Polsku, jsou stále hlasité. Velká část členských států vyčkává,“ popsal českým novinářům úterní jednání státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Česko stále patří spíše mezi tyto opatrnější státy, podle Chmelaře se jeho postoj příliš nemění. Státy, které mají výtky, by měly formulovat nové návrhy na změny a pokud by je Polsko dokázalo přijmout a provést, může se celý proces chýlit ke konci, dodal Chmelař.

Krajní možnost odebrání hlasovacích práv však není příliš pravděpodobná, neboť by vyžadovala jednomyslný souhlas členských zemí. Maďarsko již avizovalo, že takový krok nepodpoří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme