Evropská komise chce, aby Polsko platilo pokutu. Nezastavilo činnost orgánu trestající soudce

Evropská komise v úterý požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby vyměřil pokutu Polsku, které se nepodřídilo jeho příkazu požadujícímu zastavení činnosti orgánu trestajícího polské soudce. Komise v tiskovém prohlášení uvedla, že by Polsko mělo každý den platit soudem určenou částku, dokud příkazu neuposlechne. Zároveň odeslala do Varšavy dopis, kterým vyzvala polské úřady k respektování verdiktů unijního soudu.

Brusel (Aktualizováno: 12:37 7. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud ve Varšavě (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Polská vláda se s exekutivou Evropské unie dlouhodobě pře o svou justiční reformu, jejíž části podle Bruselu omezují nezávislost polských soudů.

‚Polsko se stalo geopolitickým vyvrhelem.‘ Protestující se ve Varšavě pokusili zablokovat ústavní soud

Číst článek

Nejvyšší orgán unijní justice v polovině července konstatoval, že disciplinární komora, která rozhoduje o postavení soudců a prokurátorů, jejich trestním stíhání a případném uvalení vazby, není v souladu s unijním právem, a nařídil Polsku, aby její činnost pozastavilo.

„Komise žádá soud, aby Polsku vyměřil každodenní platbu pokut až do doby, než budou předběžná opatření zavedená soudem plně dodržována,“ uvedla v úterý Evropská komise.

Polští poslanci znovu přijali zákon o postihu soudců. Opozice ho nazývá opravdovým státním převratem

Číst článek

Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński před měsícem uvedl, že úřady disciplinární komoru zruší v rámci dalších kroků spojených s reformou. Komise chce pomocí pokuty docílit toho, aby slib uvedl v praxi.

Polská vláda většinu námitek komise, s nimiž se ztotožňuje i řada členských států unie, odmítá jako zasahování do svrchovanosti země. Polský ústavní soud v posledních měsících opakovaně odkládá rozhodnutí o tom, zda je unijní právo nadřazeno polské ústavě.

Polská opozice se kvůli prohlubujícímu se sporu obává, že konzervativně nacionalistická vládnoucí strana může nasměrovat zemi na cestu z evropského bloku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme