Polexit? Místo Polska je v Evropské unii, ujistil premiér Morawiecki

Polský premiér Mateusz Morawiecki potvrdil, že místo Polska je v Evropské unii. Reagoval tak na komentáře, podle kterých se Polsko přiblížilo k takzvanému polexitu poté, co Ústavní soud rozhodl o nadřazenosti polské ústavy nad unijním právem v některých případech. Evropská komise Polsku připomněla, že povinností všech členských zemí je dodržovat evropské právo.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki | Foto: Attila Husejnow/SOPA Images/Sipa USA | Zdroj: Reuters

Polský premiér Mateusz Morawiecki na sociálních sítích napsal, že vstup Polska do Evropské unie je jednou z nejdůležitějších událostí posledních desetiletí.

Polsko soudně zpochybnilo nadřazenost práva EU. Komise plánuje unijní právo hájit všemi prostředky

Číst článek

Místo Polska podle něj zůstává v unii, ale Varšava si nenechá zasahovat do reformy justice a nepřipustí, aby s Polskem zacházeli jako se zemí druhé kategorie.

Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro prohlásil, že rozhodnutí ústavního soudu o nadřazenosti polské ústavy je hrází proti narůstající právní agresi ze strany Evropské unie při podpoře Berlína a dalších evropských metropolí, které se k Polsku chovají jako ke kolonii.

Rozhodnutí soudu

Polský ústavní soud ve čtvrtek po dlouhých odkladech odpověděl na otázku Morawieckého, zda Soudní dvůr Evropské unie ve svých rozsudcích ohledně justičních reforem prosazovaných jeho vládou nezachází příliš daleko a nepřekračuje své kompetence, které jsou vymezené ve smlouvách o EU.

Smlouvy o Evropské unii odporují polské ústavě, rozhodl ústavní soud ve Varšavě

Číst článek

„Verdikt ústavního soudu potvrdil, co doslova vyplývá z obsahu ústavy Polské republiky. A konkrétně to, že ústavní právo má přednost před jinými zdroji práva,“ uvedl Morawiecki.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová považuje rozhodnutí polského ústavního soudu za hluboce znepokojující. Komise jej prý rychle prostuduje a rozhodne o dalších krocích.

Ve své první reakci von der Leyenová prohlásila, že prioritou komise je zajistit ochranu práv polských občanů.

Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders očekává, že do sporu nyní znovu zasáhne Soudní dvůr EU.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme