248 miliard eur z unijních fondů a 266 tisíc studentů na Erasmu. Polsko slaví výročí vstupu do Unie

Velký úspěch, ale také velké výzvy, tak zhodnotil prezident Polska Andrzej Duda minulost, současnost i budoucnost Polska v Evropské unii. Ve středu je to 20 let, co země vstoupila do společenství, stejně jako Česká republika. Pro Poláky to byl podle prezidenta splněný sen o návratu do západního společenství. Oslavy 20. výročí vstupu Polska se konají po celé zemi.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy 20. výročí vstupu Polska do EU ve městě Słubice na polsko-německých hranicích.

Oslavy 20. výročí vstupu Polska do EU ve městě Słubice na polsko-německých hranicích. | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Prezident Andrzej Duda ve středu ocenil realizované investice, zmínil třeba čerpání z unijních fondů, Polsko bylo totiž od roku 2004 největším příjemcem unijních peněz, získalo přes 248 miliard eur (6,2 bilionů korun). Také vyzdvihl, že Polsko je dnes bezpečné, dynamicky se rozvíjí a má dobré perspektivy.

Česko slaví 20 let v Evropské unii. ‚I když můžeme EU vyčítat leccos, je to výhra,‘ prohlásil Pavel

Číst článek

Poláci jsou ale podle něj v současnosti svědkem sporu o budoucnost Evropské unie, mluvil o znepokojivých trendech federalizace, o změnách smluv, které mají podle něj vést k omezení suverenity členských států.

„Každý den trvá v Evropské unii válka jednotlivých zemí o jejich zájmy a je potřeba bojovat. Proto budou volby do Evropského parlamentu 9. června tak důležité. Na tom, jaké zástupce si do něj vybereme, bude záviset směr, kterým se Evropská unie bude ubírat, i to, jak budou ve společenství plněny polské zájmy,“ vybídl prezident Duda Poláky k účasti ve volbách.

V proslovu mluvil také o státu, Janu Pavlu II. a také o tom, že Evropa potřebuje Polsko a Polsko potřebuje Evropu.

Polsko slaví

Zároveň po celém Polsku probíhají oslavy 20. výročí vstupu do Evropské unie. Ve Varšavě trvají oslavy celý den, centrem kulturního programu je pódium na třídě Krakovské předměstí v centru hlavního města. Na místě je také gastrozóna, kde kuchaři rozdávají různá jídla typická pro členské země, ale samozřejmě i pro Polsko.

Detailní vhled do společnosti. Jak vnímají Češi EU po 20 letech členství, ukazuje projekt Rozděleni Evropou

Číst článek

V Krakově je zase výročí připomínané dny otevřených dveří. Na několik týdnů se otevírají instituce, které se proměnily díky financování z evropských fondů. Speciální program mají připravené i televize a jejich zpravodajské kanály, včetně veřejnoprávní TVP, která prochází personální a programovou proměnou od změny vlády.

Program mají všechna velká města, ale také města na hranicích, například Słubice a Frankfurt nad Odrou, v polsko-německém pohraničí. Středeční výročí oslaví společným evropským piknikem.

Program mají také univerzity například ve Varšavě, v Poznani, Lublinu, nebo Krakově, středeční oslavy jsou zde často součástí dlouhodobějších cyklů diskuzí na téma Evropské Unie.  

Hlavně jednotný trh

Vstup do Evropské unie ovlivnil polskou ekonomiku, infrastrukturu i vzdělávání. V roce 2004 bylo polské HDP na člověka asi 6 600 dolarů (asi 155 tisíc korun), ale v roce 2022 už to bylo přibližně 18 tisíc dolarů (zhruba 422 tisíc korun).

Polsku se také otevřel jednotný unijní trh, a v současnosti směřuje 75 procent polského exportu do unijních zemí. A odborníci říkají, že právě jednotný unijní trh je pro Polsko mnohem důležitější než čerpání z fondů.

Z unijních fondů byly v Polsku postaveny dálnice, silnice nebo část varšavského metra.

Ve Varšavě bylo za 20 let realizovaných přes osm set projektů za více než 18 miliard złotých. A díky fondům jsou po celém Polsku vybaveny školy a univerzity.

Na univerzitách je také velice populární výjezdní studijní program Erasmus, kterého se za 20 let zúčastnilo 266 tisíc polských studentů.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme