Polské reformy: evropský soud pozastavil platnost zákona o nejvyšším soudu

Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce nejvyššího soudu. Takový příkaz v pátek vydal Evropský soudní dvůr, který projednává žalobu Evropské komise vůči Varšavě ohledně sporné reformy soudnictví. Nařízení soudního dvora má být uplatněno zpětně, uvádí se v tiskové zprávě unijního soudu.

Brusel (Aktualizováno: 15:16 19. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Polský prezident Andrzej Duda v rámci reformy nejvyššího soudu snížil soudcům věk odchodu do důchodu ze 70 na 65 let a vyhradil si právo rozhodovat o tom, kteří mohou pracovat déle.

Polský prezident stupňuje spor o reformu soudnictví. Jmenoval 27 členů nejvyššího soudu.

Číst článek

Portál wyborcza.pl uvádí, že takto se od července, kdy zákon vstoupil v platnost, snaží z nejvyššího soudu „odstranit“ 22 soudců. Zákon o nejvyšším soudu podle Evropské komise podkopává nezávislost soudnictví, a Polsko tak porušuje unijní smlouvy.

Polský premiér Mateusz Morawiecki, který je nyní v Bruselu na summitu Evropské unie s asijskými zeměmi, novinářům potvrdil, že jeho země byla o kroku Evropského soudního dvora informována. „Během posledních hodin přišlo oznámení od Evropského soudního dvora. Mohu rozhodně říci, že po důkladné analýze zaujmeme stanovisko,“ citoval Reuters polského premiéra.

‚Podkopání právního státu.‘ Čeští žalobci a advokáti společně odmítli omezení mlčenlivost v Polsku

Číst článek

Evropská komise Polsko kvůli novému zákonu zažalovala v září a Evropský soudní dvůr požádala, aby žalobu projednal ve zrychleném řízení. Žaloba komise se zakládá na argumentaci, že jelikož polští soudci rozhodují mj. na základě evropského práva, jsou zároveň soudci Evropské unie.

Z toho podle komise vyplývá, že evropské instituce mají právo a povinnost dohlížet na nezávislost polské justice pomocí svých obvyklých nástrojů používaných k vymáhání evropského práva.

Polská vláda naopak tvrdí, že soudnictví patří mezi výlučné kompetence členských států a že Evropský soudní dvůr nemá v tomto případě rozhodovat o stížnosti Evropské komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme