‚Mého muže zabila slova.‘ Vdova po zavražděném primátorovi viní polskou televizi z nenávisti

Vdova po zavražděném primátorovi polského města Gdaňsk Pawlu Adamowiczovi tento týden v rozhovoru pro portál onet.pl obvinila veřejnoprávní televizi z nepřímého podílu na vraždě jejího manžela. „Mého muže zabila slova,“ prohlásila Magdalena Adamowiczová, podle které si vrah vybral za oběť jejího manžela kvůli „jazyku nenávisti“ šířenému proti němu v médiích.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dcera zavražděného primátora Antonina (vlevo), žena Magdalena a bratr Piotr na pohřbu | Foto: Agencja Gazeta/Bartosz Banka | Zdroj: Reuters

„Je to odpovědnost TVP (polská veřejnoprávní televize, pozn. red.), já si to tak myslím,“ prohlásila Adamowiczová. „Ti, kteří útočili na mého muže, to nebyli novináři. Ti lidé si nezaslouží takové označení,“ řekla také Adamowiczová s tím, že jeden z nich „mnohokrát běhal po městě za Pawlem, vykřikoval na něj urážky.“ Adamowiczová vedení TVP vzkázala, že ji za její slova může klidně zažalovat.

‚Víte, jak je těžké udat vlastní dítě? Ale udělala jsem to.‘ Matka útočníka z Gdaňsku požádala o odpuštění

Číst článek

Televize ve středu večer vydala prohlášení, že Adamowiczovou nezažaluje, protože se na ni vzhledem k tomu, že prožívá období smutku, vztahuje „kulturní imunita“.

TVP nicméně stojí za tím, že „přičítat jí jakoukoliv odpovědnost na tomto zločinu je lež.“ Televize už v minulých dnech varovala, že toho, kdo jí bude odpovědnost za smrt gdaňského primátora připisovat, požene k soudu.

Národně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) po volebním vítězství v roce 2015 dosadila nové vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu i do tiskové agentury PAP. Největší opoziční strana Občanská platforma (PO) si dlouhodobě stěžuje, že za vlády PiS přestala TVP plnit roli veřejnoprávního média.

Desetisíce lidí se v Gdaňsku rozloučily se zavražděným primátorem. Kaczyński na pohřeb nedorazil

Číst článek

Kritika opozice zesílila po útoku na primátora Gdaňsku Pawla Adamowicze, na kterého 13. ledna zaútočil během charitativní akce sedmadvacetiletý muž. Den po Adamowiczově skonu odvysílala TVP v hlavní zpravodajské relaci reportáž o „jazyku nenávisti“. Selektivně do ní ale vybrala pouze slovní výpady politiků Občanské platformy proti PiS, čímž si vysloužila kritiku i od konzervativních komentátorů.

Vedení PO v úterý oznámilo, že bude zcela bojkotovat TVP, a vyzvalo své představitele na celostátní i regionální úrovni, aby přestali chodit do všech jejích programů. Hodlá tak činit až do doby, než skončí současné vedení televize dosazené vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS).

Podle Adamowiczové mají politici, kteří jsou v současnosti v Polsku u moci, nástroje k pronásledování a ničení lidí. Připomněla, že v posledních letech se PiS se svými zaměřil třeba na nyní už nežijícího režiséra Andrzeje Wajdu, který veřejně vystupoval proti této straně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme