Útočník v Gdaňsku pobodal na charitativní akci primátora. Lékaři bojují o jeho život

Ozbrojený muž napadl v neděli večer v polském Gdaňsku nožem primátora města Pawła Adamowicze. Útočník politika pobodal během závěrečného večera charitativní akce Velký orchestr vánoční pomoci. Informovaly o tom polský server Onet.pl, Radio Zet a další polská média.

Aktualizováno Gdaňsk (Aktualizováno: 22:50 13. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Joachim Brudziński ze strany Právo a spravedlnost (PiS) informoval, že policie útočníka zadržela. Gdaňského primátora Pawła Adamowicze museli po útoku zhruba půl hodiny resuscitovat. Ve vážném stavu ho pak převezli do nemocnice.

Třiapadesátiletý Paweł Adamowicz je primátorem téměř půlmilionového Gdaňsku od roku 1998. Dříve byl, jak sám uvedl, velmi konzervativní, v roce 2017 už ale šel v čele gdaňského Průvodu rovnosti LGBTI. Opakovaně říkal, že jako katolík podporuje kosmopolitní Gdaňsk. Jeho politickou kariéru poznamenaly obvinění z nepravdivých majetkových přiznání. Kvůli aféře v roce 2015 přerušil své členství v Občanské platformě. Voliči ho znovu zvolili primátorem loni na podzim, když ve druhém kole podporovaný Občanskou platformou a levicí porazil protikandidáta ze strany Právo a spravedlnost.

Primátora lékaři operují a jeho stav je velmi vážný. „Obdržel jsem informaci, že se podařilo obnovit srdeční činnost těžce raněného Pawła Adamowicze a existuje naděje. Stav je ale pořád velmi vážný,“ informoval polský prezident Andrzej Duda.

Adamowicz, který byl dříve členem současné opoziční Občanské platformy, hovořil na pódiu při tradiční polské dobročinné akci. V tu chvíli na scénu vběhl okolo osmé hodiny večerní útočník, který podle informací Radia Gdaňsk bodl primátora nejméně dvakrát do oblasti srdce.

Útočník přepadal banky

Policie už také potvrdila, že pachatel použil při útoku nůž, podle prvních informací šlo o ostrý předmět.

Útočník poté podle svědků a natočených záběrů cosi vykřikoval a pohyboval se po pódiu. „Haló! Haló! Jmenuju se Stefan, seděl jsem nevinně ve vězení, seděl jsem nevinně ve vězení. Občanská platforma mě mučila, právě proto dnes zemřel Adamowicz,“ křičel muž do mikrofonu z pódia. Policie místo incidentu poté ihned uzavřela. 

Motiv útočníka zatím není znám. Nyní ho vyslýchá polská policie, která uvedla, že muž byl už dříve trestaný, mimo jiné za loupež.

Podle Radia Zet útočil 27letý muž, obyvatel Gdaňsku. Údajně měl u sebe visačku s nápisem: média. Deník Gazeta Wyborcza jmenuje konkrétně Stefana W., který byl v roce 2014 tehdy jako dvaadvacetiletý odsouzen za čtveřici ozbrojených přepadení bank v Gdaňsku na pět a půl roku.

Na útok rychle reagovala celá polská politická scéna. Politici vyjadřují pobouření a přejí primátorovi uzdravení. „Obvykle se s pane primátorem lišíme v názorech na to, jak se mají řešit veřejné záležitosti a záležitosti Polska, ale dnes jsem bezpodmínečně s ním a jeho blízkými, tak, jak doufám, my všichni. Modlím se za jeho zdraví,“ napsal na twitteru prezident Duda.

Také ministr vnitra Brudziński útok odsoudil. A napadení na sociální síti Twitter rovněž komentoval i polský premiér Mateusz Morawiecki: „Útok na život primátora Adamowicze je hodný největšího odsouzení. Pověřil jsem ministra vnitra, aby mi předával aktuální informace o situaci. V myslích a modlitbách jsme teď s primátorem Adamowiczem.“

Velký orchestr vánoční pomoci (WOŚP) je nadace, která od roku 1993 vybírá peníze na nákup zdravotnických zařízení určených především dětem.

Útok na poslaneckou kancelář

V roce 2010 v Lodži zastřeli dvaašedesátiletý atentátník Ryszard Cyba při útoku na kancelář poslance Práva a spravedlnosti jejího pracovníka Marka Rosiaka, postřelen byl také jeho kolega Paweł Kowalski. Vrah dostal za politicky motivovaný čin doživotí.

V loňském roce se podařilo vybrat 126 milionů zlotých, tedy zhruba 750 milionů korun. Ty putovaly na „vyrovnávání šancí novorozenců. Celkově nadace vybrala už kolem 800 milionů zlotých, tedy 4,6 miliardy korun.

Část konzervativní pravice i katolické církve charitu WOŚP bojkotují. Trnem v oku jsou jim liberální životní postoje jejího organizátora Jurka Owsiaka.

Charita se po volbách 2015, kdy vládu sestavila konzervativní strana PiS, stala politickým tématem - například provládní Polská televize, která je oficiálně veřejnoprávní institucí, akci celostátního významu upozaďuje a ignoruje.

Filip Harzer, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme