Polsko hlásí kvůli silné bouři dvě oběti. V Německu stály regionální vlaky

Hasiči v Berlíně likvidují popadané stromy | Zdroj: Reuters

Silná bouře postihla nad ránem i sever a západ Polska. Lámala stromy a způsobila výpadky proudu. Zemřeli při ní dva lidé, v obou případech šlo o řidiče, na jejichž auta spadl strom. Silná bouře se přehnala také Německem. Společnost Deutsche Bahn zastavila ráno regionální vlakovou dopravu v částech Německa. Zastaveny byly regionální spoje na severovýchodě a v centrální části země. Vítr potrápil i Slovenskou a Rakousko.

Varšava/Berlín (Aktualizováno: 15:30 29. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna smrtelná nehoda se stala na severozápadě Polska v Západo-Pomořanském vojvodství a druhá v Opolské vojvodství, které leží u hranic s Českou republikou.

Vítr v Polsku dosahoval v některých oblastech v nárazech 90 až 100 kilometrů v hodině. Nejsilnější byl vichr na Sněžce, kde bylo podle polské televize TVN24 naměřeno až 180 kilometrů v hodině.

Nejhůře byla postižena vojvodství Velkopolské, Pomořanské, Dolnoslezské, Západo-Pomořanské a Lubušské. Celkem vyjížděli v těchto oblastech hasiči od soboty ve více než tisíci případech. Šlo zejména o popadané stromy, které blokovaly provoz na silnici a železnici.

Spadlý jeřáb lehce poškodil plynovod

Poškozeno bylo také vedení elektrického proudu. V oblasti Poznaně, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti až 104 kilometrů v hodině, zůstalo na 40 tisíc domácností bez elektřiny.

ONLINE: Česko zasáhl silný vítr. Nejméně dva lidé zemřeli, statisíce domácností jsou bez proudu

Číst článek

Ve městě Svinoústí na severozápadním pobřeží Polska spadlý jeřáb lehce poškodil plynovod a uvolnilo se nepatrné množství plynu do ovzduší.

Provoz zařízení byl dočasně zastaven, dokud nebude plynovod opraven, uvedl mluvčí společnosti GAZ-SYSTEM Tomasz Pietrasieński.

Bouře přinesla také déšť, který zvedl hladiny řek. Hasiči vyjíždějí čerpat vodu ze sklepů a pomáhají lidem s protipovodňovými opatřeními, nejvíce v Západo-Pomořanském vojvodství.

Provoz na berlínském letišti omezen

Silná bouře s deštěm zasáhla Německo v noci, na mnoha místech popadaly stromy, které blokovaly silniční a železniční dopravu. Omezen byl provoz i na berlínském letišti Tegel. Úřady vyzvaly obyvatele v postižených oblastech, aby ještě během dopoledne nevycházeli raději z domů.

Mluvčí Deutsche Bahn podle agentury DPA oznámil, že ráno nepojedou regionální vlaky v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku. Podle rozhlasové a televizní stanice MDR to znamená, že vlaky musely zastavit v nejbližší stanici a vyčkat na pokyn, až se vichr utiší. Omezena byla regionální vlaková doprava i ve spolkových zemí Šlesvicko-Hoštýnsko, Dolní Sasko, Hamburk a Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Hasiči vyjížděli ke stovkám případů

V mnoha oblastech popadaly stromy na silnice. V okrese Sonneberg v Durynsku zůstalo několik aut zablokováno a museli k nim vyjíždět hasiči. V oblasti pohoří Harz vyjížděli ráno hasiči asi v 50 případech, hlášeny tam jsou i výpadky elektrického proudu.

Hasiči v Berlíně likvidují popadané stromy | Zdroj: Reuters

Na severu Německa v oblasti Hamburku varovaly úřady i před zvýšením hladiny řek, v Hamburku jsou úřady připraveny uzavřít některé ulice, pokud hladina Labe výrazně stoupne. Jen ve městě Hamburk vyjížděli hasiči v noci na dnešek asi ve 170 případech, uvedl deník Die Welt.

V Berlíně vyhlásili požárníci výjimečný stav, v noci vyjížděli asi ve 100 případech a do služby byli povoláni všichni dobrovolní hasiči, uvedla DPA. Bouře v Berlíně lámala stromy, na dvou místech spadlo lešení. V jednom případě byl lehce zraněn chodec. Dva příměstské vlaky v oblasti Berlína zasáhly stromy, nikdo nebyl zraněn.

Zaplavené auto nedaleko rybího trhu v Hamburku | Foto: Daniel Bockwoldt | Zdroj: ČTK/AP

Silný vítr trápí také Slovensko

Silný vítr v neděli zasáhl rovněž Slovensko, kde podobně jako v okolních zemích způsobil problémy v dopravě. V některých slovenských okresech platí nejvyšší výstraha před větrem, píše server sme.sk.

Vichřice smetla dřevěný kostel v Mostě. Nikdo nebyl zraněn

Číst článek

„Pravděpodobnost výskytu mimořádných škod a ohrožení lidských životů je velmi vysoká," varují podle serveru meteorologové. Slovenští hasiči museli zasahovat například kvůli popadaným stromům na silnicích, hlášeny jsou rovněž škody na budovách. V Bratislavě jsou z bezpečnostních důvodů uzavřeny hřbitovy.

V obydlených oblastech Slovenska dosahuje vítr rychlosti 60 až 90 kilometrů v hodině, ojediněle i nad 100 kilometrů v hodině. Nejvyšší rychlosti, v nárazech místy až 180 kilometrů v hodině, by měl vítr podle meteorologů dosáhnout na horách v okresech Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno a Tvrdošín.

V podvečerních hodinách se na severu středního a východního Slovenska mohou ojediněle tvořit i sněhové jazyky, které by mohly komplikovat dopravu ještě v pondělí ráno, píše sme.sk.

Obří slalom SP mužů v Söldenu zrušen

Kvůli silnému větru byl bez náhrady zrušen obří slalom v rakouském Söldenu, kterým měl v neděli odstartovat Světový pohár. Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí organizátoři ani neuvažovali o pozdějším startu či o zkrácení trati, které využili v sobotním závodu žen.

Ředitel závodů Mezinárodní lyžařské federace Markus Waldner odůvodnil zrušení závodu obavami o bezpečnost.

„V cílovém prostoru jsme za ni nemohli ručit. Diváci i sportovci by tam byli v nebezpečí," řekl. „Podle pravidel Světového poháru se úvodní závod sezony a finále nenahrazují. U finále je to jasné, ale v případě zahajovacího závodu bychom měli zvážit, zda toto pravidlo má nějaký smysl," dodal.

Český závodník Krýzl zrušení nelituje

S číslem 62 se měl v závodě představit jediný český zástupce Kryštof Krýzl, jenž zrušení ani příliš nelitoval, neboť se mu v Söldenu nikdy nedařilo.

„Hrozivě foukalo. Klasika, špatné počasí na horách, tady to bývá často a podle předpovědí se s tím tak nějak počítalo dopředu. Kdyby chtěli, asi by nás pustit mohli, ale hrozilo nebezpečí, že se něco utrhne a spadne na lidi," uvedl v tiskové zprávě Krýzl.

Zaplavené náměstí před rybím trhem v Hamburku | Foto: Daniel Bockwoldt | Zdroj: ČTK/AP

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme