Polsko hlásí přeplněné věznice. Pro tisíce odsouzených není místo

Podobná amnestie jako v Česku a na Slovensku by se hodila sousednímu Polsku. To má totiž už dlouhodobě přeplněné věznice a někteří odsouzení čekají na výkon trestu i několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodba věznice (ilustrační foto)

Chodba věznice (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Polské věznice jsou přeplněné a pro tisíce odsouzených nejsou volná místa v celách. Neustále se tak navyšuje počet odsouzených, kteří si nemůžou odpykat svůj trest.

Polská média dokonce zveřejnila případy lidí, kteří čekají na pobyt za mřížemi i deset let.

Polská justice se snaží přeplněnost věznic řešit už několik let. Jednou z možností je systém elektronických náramků pro domácí vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavu polského vězeňství mluvil na Radiožurnálu varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Místa v celách už nově také nebudou zabírat opilí cyklisté. Momentálně je totiž v polských věznicích až pět tisíc lidí, kteří šlapali na kole s alkoholem v krvi. Ti už nebudou trestáni vězením, ale pouze pokutou.

„Takoví drobní opilci, kteří se motají na kole někde po svých vesnických silničkách, by měli raději za trest kopat příkopy a ne sedět za mřížemi. Zabírají totiž místo opravdovým zločincům,“ řekl polský ministr spravedlnosti.

V Polsku byla amnestie naposledy vyhlášena na konci roku 1989. Spekuluje se nicméně o tom, že právě i kvůli přeplněnosti polských věznic by mohla být vyhlášena takzvaná tichá amnestie. Nebylo by to na základě verdiktu žádného politika, ale sami soudci by rozhodovali o tom, komu může být trest snížen nebo prominut, aby se uvolnilo místo ve vězení.

Petr Vavrouška, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme