Polsko hlásí přeplněné věznice. Pro tisíce odsouzených není místo

Podobná amnestie jako v Česku a na Slovensku by se hodila sousednímu Polsku. To má totiž už dlouhodobě přeplněné věznice a někteří odsouzení čekají na výkon trestu i několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodba věznice (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Polské věznice jsou přeplněné a pro tisíce odsouzených nejsou volná místa v celách. Neustále se tak navyšuje počet odsouzených, kteří si nemůžou odpykat svůj trest.

Polská média dokonce zveřejnila případy lidí, kteří čekají na pobyt za mřížemi i deset let.

Polská justice se snaží přeplněnost věznic řešit už několik let. Jednou z možností je systém elektronických náramků pro domácí vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavu polského vězeňství mluvil na Radiožurnálu varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Místa v celách už nově také nebudou zabírat opilí cyklisté. Momentálně je totiž v polských věznicích až pět tisíc lidí, kteří šlapali na kole s alkoholem v krvi. Ti už nebudou trestáni vězením, ale pouze pokutou.

„Takoví drobní opilci, kteří se motají na kole někde po svých vesnických silničkách, by měli raději za trest kopat příkopy a ne sedět za mřížemi. Zabírají totiž místo opravdovým zločincům,“ řekl polský ministr spravedlnosti.

V Polsku byla amnestie naposledy vyhlášena na konci roku 1989. Spekuluje se nicméně o tom, že právě i kvůli přeplněnosti polských věznic by mohla být vyhlášena takzvaná tichá amnestie. Nebylo by to na základě verdiktu žádného politika, ale sami soudci by rozhodovali o tom, komu může být trest snížen nebo prominut, aby se uvolnilo místo ve vězení.

Petr Vavrouška, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme