Polsko hledá cestu k schválení předčasných voleb

Polští politici hledají dvoutřetinovou většinu, která je nutná k rozpuštění Sejmu. Dolní komora polského parlamentu by o zkrácení volebního období mohla hlasovat na počátku září. Pokud návrh projde, měly by se předčasné volby konat na konci října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratři Jaroslaw a Lech Kaczyńští | Zdroj: ČTK

Pokud se v Sejmu nenajde dvoutřetinová většina, vláda podá demisi, upozornil premiér Jaroslaw Kaczyński. Když se pak třikrát nepodaří sestavit nový kabinet, prezident Sejm rozpustí. Dvěma největším politickým stranám (Právu a spravedlnosti a Občanské platformě) schází k dvoutřetinové většině 26 hlasů.

K rozpuštění parlamentu tak budou potřebovat souhlas poslanců ze Svazu demokratické levice. Svaz před prázdninami podal vlastní návrh na zkrácení volebního období, před několika dny ale začal provádět úhybné manévry. To vyvolalo u pravicových stran pochybnosti o snadném rozpuštění Sejmu.

V úterý ale předseda Svazu Wojciech Olejniczak potvrdil, že jeho strana předčasné volby podporuje: "Svaz demokratické levice návrh na rozpuštění parlamentu nestáhne. Chceme, aby se hlasování konalo co nejdřív. Pouze touto cestou se můžeme rychle zbavit vlády Práva a spravedlnosti."

Levice ale zároveň trvá na tom, že nejprve musí vzniknout parlamentní komise, která vyšetří korupční aféry, které se objevily v období od předloňských parlamentních voleb. Po nich vznikla vládní koalice Práva a spravedlnosti s menšími stranami z okraje politického spektra, Sebeobranou a Ligou polských rodin.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme