Dokument Netflixu o Osvětimi naznačuje odpovědnost Poláků za holokaust, stěžuje si premiér Morawiecki

Polsko si stěžuje na dokument americké internetové televize Netflix. Ve dvouhodinovém snímku o koncentračním táboře v Osvětimi se totiž objevila současná mapa Polska, na níž byl vyhlazovací tábor vyznačen. Podle polského premiéra Mateusze Morawieckeho tak Netflix naznačuje, že je Polsko zodpovědné za židovský holokaust, ačkoliv bylo během války okupováno Německem.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncentrační tábor v Osvětimi | Foto: Dáša Kubíková

Morawiecki zaslal dopis generálnímu řediteli Netflixu Reedu Hastingsovi, v němž zdůraznil, že je důležité „ctít památku obětí a chránit pravdu o druhé světové válce i holokaustu“. Dokument označil za „extrémně nepřesný“ a za „pokus přepsat historii“.

Zemřel poslední Polák, který byl v prvním transportu do Osvětimi. Dožil se 96 let

Číst článek

K dopisu premiér mimo jiné připojil mapu Evropy z roku 1942 a přepis očitého svědectví polského vojáka a osvětimského vězně Witolda Pileckého, který z koncentračního tábora uprchl v dubnu 1943. „Věřím, že k této hrozné chybě nedošlo úmyslně,“ dodal Morawiecki. Nacistické Německo zaútočilo na Polsko v září 1939, čímž v Evropě rozpoutalo válečný konflikt.

Společnost Netflix agentuře Reuters potvrdila, že o problematických pasážích filmu ví. Uvedla to zpravodajská stanice BBC.

Polským senátem na začátku loňského roku prošel kontroverzní zákon, který trestá připisování jakékoliv odpovědnosti za holokaust Polákům. Legislativa vyvolala diplomatickou roztržku mezi Izraelem a varšavskou vládou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ji srovnal se snahou o změnu historie.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme