Polští policisté zadrželi v Gdaňsku muže, který po telefonu vyhrožoval šéfovi Evropské rady Tuskovi

Policie v severopolském přístavním městě Gdaňsku ve středu zadržela muže, kterého podezřívá, že po telefonu hrozil atentátem na šéfa Evropské rady a někdejšího polského premiéra Donalda Tuska. Uvedla to polská tisková agentura PAP.

Gdaňsk (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk se v pondělí účastnil v Gdaňsku pietní akce za zavražděného primátora Adamowicze | Foto: Ondřej Turek

Ministr vnitra Joachim Brudziński již v úterý informoval o třech zatčených Polácích, kteří po nedělním smrtelném útoku na gdaňského primátora Pawla Adamowicze vyzývali k dalším vraždám.

Loupil kvůli penězům na taxi a kasino. Kdo je Stefan W., který zavraždil primátora polského Gdaňsku?

Číst článek

Osmačtyřicetiletého občana Gdaňsku zadržela policie v jeho bytě a zabavila dva mobilní telefony, které údajně používal k hrozbám.

Volal na bezpečnostní číslo 112 a policie má k dispozici nahrávku hovoru. Policie také ihned podnikla kroky na ochranu Donalda Tuska, který byl v blízkých Sopotech.

Výzvy k opakování útoků na politiky narušují pietní atmosféru po vraždě oblíbeného primátora Gdaňsku, jehož pohřeb se bude podle PAP konat v sobotu.

Policie od vraždy gdaňského primátora proti hrozbám vystupuje aktivně, ministr vnitra občany nabádá, aby si uvědomovali zodpovědnost za svá slova a používali rozum.

Kaczyński chyběl na pietě

Památku zavražděného gdaňského primátora si ve středu dopoledne připomněli minutou ticha a modlitbou také poslanci Sejmu.

V jednacím sálu dolní komory parlamentu přitom chyběl předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński a jeho straničtí kolegové a místopředsedové sněmovny Ryszard Terlecki a Beata Mazureková.

Ti usedli do svých poslaneckých lavic až krátce po konci piety. Kaczyński byl přitom podle novinářů v Sejmu přítomný už před začátkem středečního jednání.

Podle mluvčí strany PiS Beaty Mazurekové, která sama dorazila pozdě, šlo čistě o náhodu. „Takové situace se bohužel už staly a určitě se mohou stát každému – určitě o tom novináři pracující v parlamentu ví,“ napsala na twitter. Za opožděný příchod se ale neomluvila.

Někteří Poláci ale připisují odpovědnost za současnou nenávistnou atmosféru vládnoucí straně Právo a spravedlnost, jejíž politici často používají ke kritice svých oponentů tvrdá slova, upozorňuje agentura AP.

Opoziční stranu Občanská platforma, mezi jejíž členy patřili i Tusk a Adamowicz, slovně napadl i primátorův vrah bezprostředně po útoku.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme