Po několika měsících znovu za mřížemi, polský islamista plánoval v zemi teroristický útok

Polská tajná služba ABW zadržela v polovině února polského občana Dawida Ł., podezřívá ho z plánování teroristického útoku. V pondělí to uvedl mluvčí polského ministra pověřeného koordinací tajných služeb. Podle deníku Gazeta Wyborza muž už čelí dřívějším obviněním z napojení na syrskou teroristickou organizaci, soud ho ale nedávno z vazby propustil.

Radom (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah polské tajné služby ABW (ilustrační foto) | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Sedmadvacetiletý Dawid Ł. stanul před soudem už v listopadu 2017 kvůli napojení na syrskou teroristickou organizaci Islámské hnutí úsvit Levanty, která chtěla svrhnout režim prezidenta Bašára Asada.

Případ odsouzeného teroristy bude řešit vrchní soud. Státní zástupce se odvolal

Číst článek

V zemi měl projít bojovým výcvikem a zapojit se do ozbrojených akcí. Jde o první takový případ obviněného Poláka.

Před několika měsíci soud muže z vazby propustil s tím, že proces bude pokračovat na svobodě. V Radomi ho ale 12. února znovu zadržela tajná služba.

Podle ní se Polák během krátkého pobytu na svobodě připravoval na spáchání teroristického útoku. Soud v pondělí souhlasil s uvalením tříměsíční vazby.

„Při prohlídkách míst, kde Dawid Ł. pobýval, jsme objevili řadu důkazů, které ukazují, že zadržený shromažďoval informace a získával prostředky, které chtěl využít na trestnou činnost o povaze teroristického útoku,“ uvedl v pondělí pro Polskou tiskovou agenturu (PAP) mluvčí vládního koordinátora tajných služeb Stanisław Żaryn.

Prokurator przedstawił zatrzymanemu przez #ABW Dawidowi Ł. zarzut przygotowania do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Grozi mu do 15 lat więzienia centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/inf…

12:55 – 04. 03. 2019

5 4

Dawid Ł. se narodil v polské Radomi v roce 1992, část dětství strávil s rodiči v Norsku. Právě tam se měl později radikalizovat a podle serveru wPolityce.pl setkat s dalším Polákem Jakubem J. – ten před dvěma lety pod jménem Abú Chatáb al-Polandí zemřel v provincii Aleppo při sebevražedném teroristickém útoku.

Dawid Ł. měl k islámu konvertovat před šesti lety. V roce 2014 pak odletěl do Turecka, odkud se dostal do syrského Aleppa. Tam se podle prokurátora přidal k teroristické organizaci, dostal výcvik a účastnil se bojů. Oženil se také s dvacetiletou Polkou.

V dubnu 2015 ho po návratu do Norska přímo na letišti zadržela norská policie a v listopadu 2017 stanul poprvé před polským soudem.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme