Wałęsa se musí omluvit Kaczyńskému. Na facebooku o něm napsal, že může za pád letadla u Smolensku

Někdejší polský prezident Lech Wałęsa se musí omluvit předsedovi současné vládní strany Právo a Spravedlnost Jarosławu Kaczyńskému za pomluvu. Na své facebookové stránce o něm napsal, že může za leteckou katastrofu u ruského Smolensku, ve které zahynul jeho bratr - prezident Lech Kaczyński - a dalších 95 lidí.

Polsko (Aktualizováno: 18:04 6. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Wałęsa se musí omluvit za pomluvu předsedovi dnešní vládní strany Právo a Spravedlnost Jarosławu Kaczyńskému. | Foto: European Commission Audiovisual service

Wałęsa se musí omluvit za facebookové statusy, které se týkají katastrofy na letišti ve Smolensku, z let 2015 až 2017. Tvrdil v nich, že Jaroslaw Kaczyński nařídil letadlu, aby přistálo, i když bylo na letišti špatné počasí. Z toho důvodu měl být zodpovědný za pád stroje.

Lech Kaczyński má přijít o ‚svou‘ ulici. Podle soudu nebylo přejmenování varšavské třídy odůvodněné

Číst článek

Výroky jsou podle obvodního soudu v Gdaňsku urážlivé a nepravdivé. Wałęsa proto musí napsat několikařádkovou omluvu, ve které přizná, že poškodil dobré jméno současného předsedy vládní strany.

„Bylo mu nařízeno, aby nechal omluvu otisknout v celostátním deníku a vysílal ji na rozhlasové stanici TOK FM. Také ji musí mít týden připnutou na vrchu své facebookové stránky," upřesnila rozsudek soudkyně Weronika Klawonnová. Wałęsův advokát už prohlásil, že zvažují odvolání.

Kaczyński se ale domáhal i omluvy za to, že o něm bývalý prezident prohlašoval, že je psychicky vykolejený. Žádal za to finanční satisfakci 30 000 zlotých, v přepočtu tedy zhruba 180 tisíc korun.

Soudkyně v tomto případě rozhodla ve Wałęsův prospěch. Za výrok se tedy nemusí omlouvat ani platit pokutu. Každý politik by totiž podle soudu měl snést přísnější kritiku občanů.

Rozchod tří rivalů

Jarosław Kaczyński ani Lech Wałęsa ve čtvrtek u soudu nebyli. Rozsudek vyslechli jejich advokáti.

Při posledním jednání 22. listopadu ale oba řekli, že dřívější spolupráci považují za největší chybu a omyl. Společně s Lechem Kaczyńským byli nejdříve členy nezávislého odboru Solidarita a snažili se rozbít komunistický režim.

Později, v době kdy byl Wałęsa prezidentem, byli oba bratři členy jeho kanceláře. Názorově se ale rozešli už v roce 1991 a stali se politickými rivaly. Jarosław Kaczyński dokonce o bývalém prezidentovi tvrdil, že spolupracoval s tajnou policií. Ten nařčení odmítá.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme