Na Slovensko se dostalo maso z polských jatek, kde se porážely nemocné krávy

Maso z jatek v Polsku, kde se porážely nemocné krávy, bylo dovezeno na Slovensko. Oznámila to ve středu na svém webu slovenská veterinární a potravinová správa. Inspektoři chystají u odběratelů masa kontroly. Nejvíce hovězího dováží Slovensko právě z Polska. Podle slovenských veterinářů zmiňované maso dostali tři podnikatelé na východním Slovensku. Detaily o dodávkách veterinární správa neposkytla.

Bratislava (Aktualizováno: 21:42 30. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polské úřady dříve sdělily, že jatka, kde se nemocné krávy porážely, byla uzavřena a že maso nebylo v čerstvém stavu dodáno do jiných členských států unie. Ve středu v podvečer ale české ministerstvo obdrželo informace, podle nichž maso z ilegálních porážek na jatkách v Mazovském regionu v Polsku putovalo přes dva zpracovatelské závody na trhy šesti členských zemí Evropské unie.

Celkem šlo podle polské veterinární správy o 2162 kg masa, z toho přibližně 200 kilogramů pro slovenský trh a další například do Francie. Do Česka se dle sdělení polské strany závadné maso nedostalo, uvedl mluvčí českého ministerstva zemědělství.

(1/2) MZe před chvílí obdrželo informaci, že maso z ilegálních porážek na jatkách v Polsku putovalo na trh 6 členských zemí EU. Dle sdělení polské veterinární správy šlo o 2 162 kg masa, z toho přibližně 200 kg na Slovensko. Do ČR se dle sdělení Polska závadné maso nedostalo.

20:47 – 30. 01. 2019

2 6

Po zveřejnění informací o výskytu masa z nemocných krav v Polsku nařídily slovenské úřady cílené kontroly ve velkoobchodu, maloobchodu či u jiných odběratelů chlazeného a mraženého masa. České ministerstvo zemědělství už v pondělí ohlásilo zpřísněné kontroly zásilek z Polska.

„Potvrzuje se, že naše kroky byly opodstatněné. Dle mých informací posílá Evropská komise do Polska audit, který má celou věc důkladně prošetřit. Zítra očekávám další podrobné informace z polské strany a budu požadovat vysvětlení. Není možné, aby se maso z nelegálních porážek dostalo do členských zemí, s oficiálními dokumenty a razítky,“ uvedl podle svého mluvčího český ministr zemědělství Miroslav Toman s tím, že nadále zůstávají v platnosti zesílené kontroly dovozů.

(2/2) Ministr Toman: Potvrzuje se, že naše kroky byly opodstatněné. Dle mých informací posílá EK do Polska audit. Zítra očekávám podrobné informace a budu chtít vysvětlení. Není možné, aby se maso z nelegálních porážek dostalo do členských zemí, s oficiálními dokumenty a razítky

20:51 – 30. 01. 2019

1 5

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme