Polsko je na tom s korupcí ještě hůř než Česko

Z deseti zemí přistupujících příští rok do Evropské unie má Polsko největší problémy s korupcí. Vyplývá to ze zprávy organizace Transparency International, která hodnotí míru korupce ve 133 zemích. Zemí nejméně zasaženou korupcí je podle ní Finsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrenka | Foto: Pavel Novák

Na žebříčku států se Polsko ocitlo na 64. místě spolu s Mexikem. Korupce podle Transparency International v Polsku roste. Ve většině z 10 budoucích členských zemí se míra korupce výrazně nemění. V Polsku ale za posledních 7 let setrvale roste.

Ve stupnici, kde 10 znamená nejnižší rozšíření korupce ve společnosti a nula naopak nejvyšší, letos Polsko dostalo 3,6 bodu. Před 6 lety ale získalo ještě bodů pět a loni 4. Podle nadace Stefana Batoryho, která v Polsku vede protikorupční kampaň je rostoucí míra korupce špatným signálem pro zahraniční investory.

Podle průzkumu nadace provedeného mezi podnikateli jich 48 % běžně dává úplatky. Skoro 60 % podnikatelů zná někoho, kdo úplatky bere. Zpráva Transparency Interational o míře korupce v jednotlivých zemích ale nevyznívá příliš lichotivě ani pro Česko. S 3,9 bodu jsme se umístili na stejné příčce jako Peru nebo Kolumbie.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme