Polsko je zklamané odmítnutím ministra Sikorského jako případného šéfa NATO

Poláci jsou zklamaní rozhodnutím Spojených států amerických podpořit dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena na funkci generálního tajemníka Severoatlantické aliance. Varšava prosazovala současného ministra zahraničí Radoslawa Sikorského. Toho ale někteří západní politici považují za příliš protiruského.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už deset let se Česká republika zapojuje do misí Severoatlantické aliance. | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

O novém šéfovi Severoatlantické aliance je tak nejspíš rozhodnuto. Šestapadesátiletému dánskému představiteli se totiž už dřív dostalo podpory velkých zemí v alianci, jmenovitě Německa, Francie a Velké Británie. V čele NATO vystřídá na konci července nizozemského politika Jaapa de Hoop Scheffera.

Polští politici - zvláště ti opoziční - vnímají rozhodnutí Spojených států amerických jako chybu polské vlády. "Je to porážka polské zahraniční politiky. Jestliže je pro naše západní partnery Radoslaw Sikorski příliš protiruský, pak máme vážný problém s chápáním celé naší zahraniční politiky v posledních letech," upozornil opoziční poslanec Pawel Poncyljusz.

Podle levicové opozice mělo Polsko navrhnout jako svého kandidáta bývalého prezidenta Aleksandra Kwaśniewského. Ten je na Západě i na Východě dostatečně známým a respektovaným politikem.

"Nejvyšším" Čechem v NATO je bývalý ministr obrany Jiří Šedivý, který od roku 2007 jako asistent generálního tajemníka aliance vede obrannou politiku a plánování.

Přečtěte si o NATO:
J. Šedivý: Severoatlantické alianci záleží na vybudování radarové základny v Česku
Polsko si cení svého desetiletého členství v NATO
Česká republika je členem NATO už deset let
Polsko se pomalu loučí s nadějí, že se Sikorski stane šéfem NATO
Polsko stále věří, že se Sikorski může stát novým šéfem NATO

Martin Dorazín, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme