Polsko je zklamáno reakcí Evropské komise na protipolské útoky v Moskvě

Poláci jsou rozčarovaní. Jejich spor s Ruskem se zřejmě nepodaří přenést na evropskou úroveň. Evropská komise sice vyjádřila politování nad násilím vůči polským občanům v Moskvě a vyzvala Rusko, aby incidenty neprodleně vyšetřilo, ale zároveň dala najevo, že se do tohoto diplomatického konfliktu nenechá zatáhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Polskem vřou. Agrese proti Polákům v Moskvě se stupňují. Ve čtvrtek večer neznámí útočníci zbili redaktora deníku Rzeczpospolita Pawla Rezka. Během pěti dnů se jedná už o třetí napadení polského občana. V neděli byl přepaden hospodář polské ambasády a ve středu druhý sekretář velvyslanectví.

Útoky jsou podle všeho cílenou mstou za incident z konce července, kdy byly ve Varšavě přepadeny a okradeny tři děti ruských diplomatů. Polští novináři po napadení svého kolegy požadují, aby situaci mezi Polskem a Ruskem pomohlo vyřešit mezinárodní společenství.

Jerzy Marek Nowakowski z renomovaného týdeníku Wprost navrhnul, aby polská vláda problém přednesla na mezinárodní úrovni. Varšava by podle něj měla požádat o konzultace země Evropské unie a Severoatlantické aliance. Rusko nesmí získat dojem, že Polsko je samo a že mu přátelé nepomohou.

"Polský velvyslanec v Moskvě by měl zorganizovat setkání velvyslanců zemí NATO, kteří by společně měli dát Rusku najevo, že je ohrožena bezpečnost všech diplomatů zemí NATO a že žádají větší ochranu," řekl Jerzy Marek Nowakowski Polskému rozhlasu.

Evropská komise ale na polskou výzvu reagovala konstatováním, že se jedná o záležitost dvoustranných vztahů mezi Ruskem a Polskem a ona se při řešení tohoto diplomatického konfliktu nehodlá angažovat.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme