Polsko je zklamáno reakcí Evropské komise na protipolské útoky v Moskvě

Poláci jsou rozčarovaní. Jejich spor s Ruskem se zřejmě nepodaří přenést na evropskou úroveň. Evropská komise sice vyjádřila politování nad násilím vůči polským občanům v Moskvě a vyzvala Rusko, aby incidenty neprodleně vyšetřilo, ale zároveň dala najevo, že se do tohoto diplomatického konfliktu nenechá zatáhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek | Foto: Pavel Novák

Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Polskem vřou. Agrese proti Polákům v Moskvě se stupňují. Ve čtvrtek večer neznámí útočníci zbili redaktora deníku Rzeczpospolita Pawla Rezka. Během pěti dnů se jedná už o třetí napadení polského občana. V neděli byl přepaden hospodář polské ambasády a ve středu druhý sekretář velvyslanectví.

Útoky jsou podle všeho cílenou mstou za incident z konce července, kdy byly ve Varšavě přepadeny a okradeny tři děti ruských diplomatů. Polští novináři po napadení svého kolegy požadují, aby situaci mezi Polskem a Ruskem pomohlo vyřešit mezinárodní společenství.

Jerzy Marek Nowakowski z renomovaného týdeníku Wprost navrhnul, aby polská vláda problém přednesla na mezinárodní úrovni. Varšava by podle něj měla požádat o konzultace země Evropské unie a Severoatlantické aliance. Rusko nesmí získat dojem, že Polsko je samo a že mu přátelé nepomohou.

"Polský velvyslanec v Moskvě by měl zorganizovat setkání velvyslanců zemí NATO, kteří by společně měli dát Rusku najevo, že je ohrožena bezpečnost všech diplomatů zemí NATO a že žádají větší ochranu," řekl Jerzy Marek Nowakowski Polskému rozhlasu.

Evropská komise ale na polskou výzvu reagovala konstatováním, že se jedná o záležitost dvoustranných vztahů mezi Ruskem a Polskem a ona se při řešení tohoto diplomatického konfliktu nehodlá angažovat.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme