Polsko kácení v Bělověžském pralese nezastaví. Pokuta zemi podle Varšavy nehrozí

Polští lesníci budou v Bělověžském pralese nadále zasahovat proti kůrovci, navzdory výzvě evropské justice, aby tam nekáceli. Oznámil to polský ministr životního prostředí Jan Szyszko. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí Varšavě vyměřil pokutu v přepočtu dva a půl milionu korun denně. Zaplatit ji bude muset, pokud se rozhodnutí soudu nepodřídí. Vláda ale tvrdí, že pokuta Polsku nehrozí.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělověžský prales v Polsku | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Ministr Jan Szyszko označil rozhodnutí soudu za dobré a uvedl, že ho polští lesníci ze 100 procent naplní. Obsahuje totiž výjimku. Lesníci smí v pralese kácet v případech, kdy by suché stromy mohly ohrožovat veřejnost.

Už dříve ministerstvo touto výjimkou zásahy proti kůrovci obhajovalo. Soudní dvůr Polsko vyzval, aby tuto možnost nenadužívalo.

Ředitel polských státních lesů Konrad Tomaszewski současně oznámil, že lesníci přestanou používat těžkou techniku. Harvestory tak v Bělověžském pralese nahradí motorové pily.

Polské státní lesy proti kůrovci zasahují v části pralesa mimo území národního parku. I v něm se ale podle přírodovědců nacházejí zbytky původního panenského pralesa.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme