Polský vicepremiér Kaczyński oznámil rezignaci, chce se soustředit na parlamentní volby

Místopřededa polské vlády a vlivný politik Jaroslaw Kaczyński podal rezignaci. Opustil tak kabinet premiéra Mateusze Morawieckého. Řekl to pro agenturu PAP, a své rozhodnutí odůvodnil tím, že se chce soustředit na přípravu parlamentních voleb, do kterých povede stranu Právo a spravedlnost.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczynski hovoří na předvolebním mítinku své strany

Jaroslaw Kaczynski hovoří na předvolebním mítinku své strany | Zdroj: Reuters

„V této chvíli už nejsem členem vlády. Žádost o rezignaci jsem podal premiérovi, který ji schválil. Co vím, tak už ji podepsal i prezident,“ potvrdil agentuře PAP. 

Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě

Číst článek

Kaczyński řekl, že se nyní musí soustředit na věci, které jsou nejdůležitější pro budoucnost Polska: „Nechci přeceňovat svou roli, ale strana potřebuje znovu získat zápal, protože se blíží moment, který je pro politické strany všude na světě nejdůležitější.“ Kaczyński tento svůj záměr oznámil již dříve.

Jeho nástupce by měl být Mariusz Błaszczak, současný ministr obrany. Kdy bude jmenován, ale není jisté. To je podle Kaczyńského záležitostí prezidentské kanceláře.

Kaczyński byl místopředsedou vlády od října roku 2020. Je předsedou nejsilnější vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). V kabinetu předsedal bezpečnostní radě, ve které jsou ministři obrany, vnitra, spravedlnosti, zahraničí a koordinátor tajných služeb. Členem vlády se stal po krizi vládní koalice, kdy se mluvilo i o předčasných volbách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme