Krakovský kněz se modlil za papežovu smrt. ‚Na uprchlíky máme stejný názor jako Vatikán,‘ tvrdí Varšava

Polská vláda tvrdí, že má stejný pohled na migraci jako Vatikán. Premiér Mateusz Morawiecki se tam tento týden sešel s papežem Františkem a o uprchlících s ním podle svých slov mluvil. Jenže papež dlouhodobě vyzývá k přijímání uprchlíků, zatímco Polsko na základě kvót nenabídlo ani jedno azylové místo. S papežem více či méně hlasitě nesouhlasí ani část polské katolické církve.

Od stálého zpravodaje Varšava/Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki s rodinou při soukromé audienci u papeže Františka.

Polský premiér Mateusz Morawiecki s rodinou při soukromé audienci u papeže Františka. | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

Kdo nabízí pomoc uprchlíkům, ten podle papeže přijímá samotného Krista. Před dvěma lety František na Velký čtvrtek uprchlíkům dokonce myl nohy, přestože mezi nimi byli muslimové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viktor Daněk o rozdílech v pohledech katolického Polska a Vatikánu

Šéf kanceláře polského premiéra Michał Dworczyk tvrdí, že pohled katolického Polska a Vatikánu na migrační politiku je velmi blízký.

„Apoštolský stolec má absolutní pochopení pro naši koncepci, podle které je nutné pomáhat uprchlíkům hlavně tam, kde problémy vznikly. Tedy v Sýrii a dalších zemích, odkud musí ti ubozí lidé utíkat.“ uvedl v Polském rozhlase Dworczyk, který u setkání premiéra Morawieckého s papežem ve Vatikánu byl.

Morawiecki Františkovi prý řekl, že Polsko přijímá migranty z Ukrajiny a dalších zemí východní Evropy. Jak ale upozorňuje deník Rzeczpospolita, v drtivé většině nejde o uprchlíky, nýbrž o ekonomické migranty, které Polsko kvůli nedostatku pracovní síly potřebuje.

Polský premiér Mateusz Morawiecki při audienci u papeže Františka. | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

Modlí se za papežovu smrt

Více či méně hlasitě s papežovými postoji k migraci nebo například k homosexualitě nesouhlasí i část polské katolické církve. Nedávno kvůli tomu proslul krakovský teolog, kněz a autor desítek duchovních knih Edward Staniek.

„Papež František se pod tlakem odchyluje od Ježíšova učení a chybně vykládá jeho milosrdenství. Vyzývá farnosti a diecéze, aby otevřely dveře vyznavačům islámu, kteří mají nepřátelský postoj k evangeliu a církvi. (...) Pomáhat můžeme, ale jen těm, kteří věří v Ježíše Krista,“ prohlásil Staniek při jedné z nedělních bohoslužeb.

Dodal, že se papež rovněž mýlí v postoji vůči homosexuálům a dalším lidem, kteří - jak řekl - žijí v hříchu. Jejich přijmutí do církve je prý svatokrádeží. Staňkovo kázání zaznamenané v klipu na YouTube vzbudilo zájem především kvůli tomu, že v závěru popřál papežovi brzkou smrt.

„Modlím se za moudrost pro papeže o za jeho otevření se Duchu svatému. Jestli to neučiní, modlím se za jeho rychlý odchod do domu otce. Boha lze prosit o šťastnou smrt, protože ta je také velkou láskou.“

Krakovské arcibiskupství se následně od jeho slov v krátkém písemném prohlášení distancovalo. Žádost o bližší vysvětlení odmítlo s tím, že celou věc považuje za uzavřenou. Edward Staniek se modlitbou za papežovu smrt vymyká, svou kritikou papežova učení ale ne.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme