Katovický soud odsoudil manažera haly, ve které zemřelo 65 lidí včetně tří Čechů

Odvolací soud v Katovicích v úterý poslal na půldruhého roku do vězení někdejšího novozélandského manažera, který měl před lety na starosti výstavní halu v tomto průmyslovém městě na jihu Polska. Při zhroucení střechy haly během mezinárodní výstavy holubů v lednu 2006 zahynulo 65 lidí, včetně tří Čechů, dvou Slováků a několika dalších cizinců. Rozsudek je podle televize TVN 24 pravomocný, obhájce ale ještě přislíbil odvolání k nejvyššímu soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Obviněný dostal e-mail, který jasně upozorňoval na to, že situace je hrozivá a že je třeba zpevnit konstrukci," řekla soudkyně při vynášení verdiktu. Varování od hasičů přicházela i dříve.

E-mail byl z 6. ledna 2006, střecha se zhroutila 28. ledna, uvedla televize TVN 24, která odsouzeného označila jen křestním jménem a iniciálou příjmení, Bruce R.

Odsouzený si byl podle soudkyně Kariny Maksymové vědom situace, ale nepřijal potřebná opatření, například nenařídil shodit ze střechy sníh a led, a tak neúmyslně způsobil katastrofu s nenapravitelnými následky.

O spravedlnost je třeba bojovat

Sama hala se podle předchozích rozsudků zhroutila, protože byla špatně postavená. Uvnitř bylo na 1200 lidí, když se pod vrstvou sněhu a ledu propadla střecha. O život přišlo 65 lidí, zraněných bylo více než 140, z toho 26 utrpělo těžkou újmu na zdraví.

Polský parlament zvolil za ústavní soudce bývalé zákonodárce za Právo a spravedlnost

Číst článek

„Dnešní rozsudek svědčí o tom, že o spravedlnost je třeba bojovat až do konce. Skutečně, z hlediska zjištěných faktů je tento verdikt nejspravedlivější," prohlásila prokurátorka, která se domáhala pro Novozélanďana šesti let vězení.

Podle obhajoby je manažer nevinný, protože si nebyl vědom nebezpečí. Sám odsouzený v posledním slovu před verdiktem tvrdil, že by nikdy nekladl zisk nad bezpečnost, ale trvale v Katovicích nepobýval, a tak spoléhal na zdejší spolupracovníky. Od nich ale žádná varování a žádosti o urgentní kroky nedostal. „S rozsudkem naprosto nesouhlasím a podám kasační stížnost," prohlásil advokát Grzegorz Slyszyk.

Polský Nejvyšší soud | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Po největším stavebním neštěstí v polských dějináchbylo původně obviněno 12 lidí, včetně projektanta, vykonavatelů stavby, inspektorky stavebního dozoru a vedení výstaviště. Během procesu jeden z obviněných zemřel, další přistoupil na trest dobrovolně. Po 11 letech, v roce 2017, odvolací soud vynesl rozsudky sahající od dvou let  po devět let vězení. I proti těmto pravomocným rozsudkům se odsouzení odvolali k nejvyššímu soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme