Polský kněz pobouřil obranou biskupa podezřelého z krytí zneužívání dětí. Za svá slova se omluvil

Kontroverzní polský kněz Tadeusz Rydzyk se dotknul mnoha lidí, když se zastával bývalého biskupa podezřelého z krytí sexuálního zneužívání dětí ze strany duchovních. Rydzyk, který vede ultrakatolickou rozhlasovou stanici Radio Maryja a televizi Trwam, se za svá slova omluvil.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský kněží Tadeusz Rydzyk

Rydzyk v reakci na kritiku uvedl, že svými slovy nechtěl nikoho ranit | Foto: Czarek Sokolowski | Zdroj: ČTK / AP

Rydzyk v sobotu při kázání na oslavách založení Radia Maryja o bývalém biskupovi kališské diecéze Edwardu Janiakovi řekl, že je kvůli mediálním útokům "současným mučedníkem". „Že kněz zhřešil? No tak zhřešil. A kdo není v pokušení? Ať se ukáže,“ vyzval Rydzyk na slavnosti, které se účastnili významní veřejní činitelé, včetně několika členů vlády nebo ochránce práv dětí Mikolaje Pawlaka. Všichni Rydzykovi po jeho projevu tleskali.

‚Ve jménu matky, dcery a sestry.‘ V Polsku se znovu protestovalo proti zpřísnění zákazu interrupcí

Číst článek

Rydzyka za jeho slova podle očekávaní zkritizovala opozice. Středová Občanská platforma žádá, aby kvůli svému chování na slavnosti přišel o místo dětský ombudsman Pawlak, který byl do své funkce zvolen hlasy zákonodárců vládnoucího národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS).

„V době, kdy Poláci očekávají zúčtování s pedofilií duchovních, lidé PiS, mezi nimi dětský ombudsman, nejen že nereagují, ale tleskají po tak skandálním Rydzykově výstupu,“ cituje portál gazeta.pl poslance Macieja Laska z Občanské koalice.

Teprve v pondělí ochránce práv dětí na twitteru napsal, že „pokušení není vysvětlením trestného činu. Nic neospravedlňuje ubližování dětem“.

Maďarsko a Polsko by se do Evropské unie nyní nedostaly, tvrdí kandidát na předsedu CDU Merz

Číst článek

Opatrná kritika

Rydzykova slova odsoudil také mluvčí vlády Piotr Müller. Připomněl, že je nepřípustné relativizovat protiprávní činy a ubližování dětem. Politici současné vládnoucí koalice bývají s kritikou vůči Rydzykovi opatrní, protože jeho média mají silný vliv na mnoho konzervativních voličů, o jejichž přízeň PiS a jeho spojenci nechtějí přijít.

„Nechtěl jsem nikoho ranit, a zejména ne ty, kdo jako neplnoletí zažili sexuální zneužívání ze strany duchovních,“ uvedl Rydzyk ve zveřejněném prohlášení. „Uvědomuji si, že moje spontánní slova byla pochopena jinak a bolestně se dotkla mnoha lidí,“ dodal. Televize TVN24 informovala, že polský primas Wojciech Polak po Rydzykovi chtěl, aby na svoje výroky zareagoval.

Rydzyk, člen řádu redemptoristů, patří k nejvlivnějším, ale i nejkontroverznějším duchovním v Polsku. Terčem kritiky se v minulosti stal kvůli antisemitským výrokům, jeho média jsou nechvalně známá také svým homofobním a xenofobním zaměřením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme