Lídři vládních stran v Polsku podepsali novou dohodu. Ukončili tak koaliční krizi

Předsedové stran polské vládní koalice Sjednocená pravice podepsali novou dohodu a tím uzavřeli krizi, která vypukla poté, co dvě menší strany odmítly podpořit zákony navržené hlavní silou – stranou Právo a spravedlnost (PiS).

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski podepisuje novou koaliční smlouvu. | Zdroj: Reuters

Předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński prohlásil, že podpis nové koaliční dohody je dobrou zprávou pro celé Polsko a slíbil, že tři roky, které zbývají do dalších voleb koalice, využije ve prospěch všech. Polskou vládu teď čeká redukce počtu ministerstev.

Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě

Číst článek

Předseda koaliční strany Dohoda Jaroslaw Gowin uvedl, že menší vláda bude efektivnější a bude lépe schopná čelit výzvám, které přináší epidemie koronaviru.

Důvody sporu

Spory se týkaly právě plánované rekonstrukce koaliční vlády a několika zákonů, včetně zákona o zákazu chovu kožešinových zvířat. Podle polských médií také panuje rivalita mezi premiérem Mateuszem Morawieckým a ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem, který stojí v čele menší koaliční strany Solidární Polsko.

Ziobrova strana odmítla podpořit návrh zákona zajišťujícího imunitu úředníkům, kteří porušili právní předpisy v rámci boje proti koronaviru, pokud tak učinili pro veřejné blaho. Takový právní akt mohl Morawieckému poskytnout určitou ochranu ohledně sporných kroků, které učinil. PiS pak byla nucena tento návrh stáhnout.

Nejsilnější vládní strana rovněž čelila nesouhlasu svých koaličních partnerů v souvislosti s předlohou zákona o právech zvířat, který by zakazoval kožešinové farmy a používání zvířat na výstavách a v cirkusech. S tímto právním předpisem přitom přišel sám Kaczyński. Zákon sice poslanci nakonec schválili a poslali do Senátu, ale 38 zákonodárců z řad vládní koalice hlasovalo proti.

Martin Dorazín, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme