Opozice v polských komunálních volbách uspěla podle odhadů v šesti z patnácti hlavních měst vojvodství

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost podle odhadů vyhrála nedělní komunální volby. Po celé zemi získala přes 30 procent hlasů. Oslabila ale ve velkých městech, kde bodovala celkově druhá koalice liberálních stran Občanská platforma a Moderní.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát Občanské platformy a pravděpodobný nový primátor Varšavy Rafal Trzaskowski

Kandidát Občanské platformy a pravděpodobný nový primátor Varšavy Rafal Trzaskowski | Foto: Dawid Zuchowski | Zdroj: Reuters

Zásadní bitvu svedly strany o hlavní město Varšavu. Primátorem se tam nakonec zřejmě stane kandidát vítězné Občanské platformy Rafal Trzaskowski.

Začátek konce Kaczyńského, anebo opozice? Poláci po třech letech volí, vybírají zastupitele a starosty

Číst článek

Opoziční hnutí mělo úspěch například i v Lodži. Tam podle odhadů obhájila mandát se 70 procenty hlasů Hanna Zdanowska.

„Myslím, že to dokazuje, jak jsou moje sny a sny Lodžanů propojené. Spolu budeme pokračovat v proměně města,“ citoval Radiožurnál Zdanowskou.

Občanská koalice uspěla ještě v hlavních městech pěti dalších vojvodstvích. Zbylých devět ale pravděpodobně získá Právo a spravedlnost. Výsledky voleb stále nejsou oficiální, protože volební komise musí podle nového zákona hlasy ověřovat. Konečné výsledky by měly být jasné nejpozději ve středu.

Vedení strany Právo a spravedlnost sice označuje předběžné výsledky za úspěch, podle polských médií však někteří regionální lídři očekávali více. Strana, která na celostátní úrovni vládne s pohodlnou absolutní většinou, si podle komentátorů dělala zálusk na ovládnutí velké části ze 16 polských vojvodství, průběžné sčítání hlasů však napovídá, že ve většině bude muset vítěz vyjednávat o koalici.

Volby provázely problémy. Někde se stály fronty až tři hodiny, aby lidé mohli odevzdat svůj hlas.

Podle komise přesáhla volební účast 53 procent, což je o téměř šest procentních bodů více než před čtyřmi lety. Tolik voličů podle polských médií k urnám při regionálních volbách, o které je obvykle výrazně nižší zájem než o parlamentní či prezidentské, od pádu komunismu v roce 1989 ještě nikdy nepřišlo.

Marie Jakšičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme