Na polské hranice se kvůli klimatické konferenci vracejí kontroly. Potrvají do poloviny prosince

Polsko od čtvrtka až do 16. prosince obnovuje hraniční kontroly. Děje se tak z bezpečnostních důvodů kvůli mezinárodní klimatické konferenci, která se příští měsíc koná v Katovicích za účasti stovek hostů, mnohdy prominentních politiků, z celého světa.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko na čas obnoví pohraniční kontroly. (ilustrační foto) | Foto: Martin Pařízek

Příslušné nařízení podepsal polský ministr vnitra Joachim Brudziński.

Mluvčí pohraniční stráže Joanna Konieczniaková uvedla, že kontroly budou namátkové a kontrolováni budou pouze ti, kteří vstupují do Polska; na dálnicích vybraná vozidla pohraničníci nasměrují na odpočívadla. Cizinci cestující do Polska u sebe musí mít cestovní pas nebo občanský průkaz.

„Obnovení kontrol neznamená návrat k hraničním přechodům a spuštěným závorám. Kontroly se budou opírat o hlídky pohraničníků s využitím specializovaného zařízení, čili mobilních terminálů a vozidel uzpůsobených k vykonání kontroly mimo hraniční přechod,“ poznamenal list Nowa Trybuna Opolska na svém webu.

‚Ochrana našich hranic je naší věcí.‘ Premiéři Česka a Polska jsou proti rozšíření Frontexu

Číst článek

Průchozí místa

Auta a osoby se mají vytipovat ke kontrole na základě analýzy rizika či informací od sousedních států.

Deník dodal, že až do 16. prosince bude možné hranice s Českem, Slovenskem, Německem a Litvou překračovat pouze na stanovených místech, jichž je celkem 264, z toho na hranici s Českem 142 a na hranici se Slovenskem 62. Všichni cestující mají být připraveni na možnost, že jim hlídky mohou kontrolovat osobní doklady i auto.

Polsko se stejně jako Česko, Slovensko nebo Maďarsko stalo součástí schengenského prostoru volného pohybu v prosinci 2007. Od té doby se rozhodlo dočasně obnovit hraniční kontroly už několikrát. Stalo se tak například během mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 nebo kvůli předloňskému summitu NATO ve Varšavě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme