Polský ministr zdravotnictví mluvil o ‚české variantě koronaviru‘. Mutaci ale Česko nezaznamenalo

Adam Niedzielski, polský ministr zdravotnictví, v pondělí večer uvedl, že se v Polsku objevila „česká varianta koronaviru“. Reagoval tak na dotaz, zda země již zaznamenala nákazu britskou mutací viru. Podle tuzemského resortu zdravotnictví ale nebyla v Česku žádná podobná mutace zaznamenána. Informaci popřel pro Seznam zprávy také Státní zdravotní ústav.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle polského ministra zdravotnictví je v Polsku „česká varianta koronaviru“. ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nemůžeme potvrdit, že bychom v Polsku odhalili britskou variantu, ale jen těžko se lze domnívat, že se ještě do naší země nedostala,“ cituje Niedzielskeho server Seznam Zprávy. „V současnosti máme potvrzenou informaci o takzvané české variantě,“ doplnil na pondělní tiskové konferenci o koronavirové situaci v Polsku. Další podrobnosti ale neuvedl.

Vláda zakázala dovoz těl do Česka ke kremaci. Opatření se netýká repatriace zesnulých Čechů

Číst článek

Ministrův výrok o „české variantě“ začala publikovat polská média. Virolog z varšavské Lékařské univerzity Tomasz Dzieciątkowski pro server Interia.pl řekl, že „je to varianta skutečně více nakažlivá, ale nezpůsobuje ani mírnější, ani obtížnější příznaky nemoci“. Informace o české mutaci koronaviru se objevila také v některých titulcích a zprávě Polské tiskové agentury.

Polské ministerstvo zdravotnictví v úterý uvedlo, že Niedzielski potřeboval odlišit jednotlivé varianty SARS-CoV-2 s mutacemi v genu S: konkrétně variantu britskou a variantu dánských norků od té, kterou označil za českou. Všechny varianty spojuje ztráta aminokyselin histidin a valin. Výraz je tak podle polského ministerstva pouze mediálním označením mutace, která se mimo jiné nacházela také v Česku.

Reakce z Česka

Žádné důkazy ale dosud nesvědčí o tom, že k mutaci viru skutečně došlo v České republice. Polský resort ve vyjádření pro Seznam Zprávy podotknul, že její původ a četnost výskytu v Polsku doloží až mezinárodní výzkum.

„Referenční laboratoře momentálně provádí vyšší počet tzv. sekvenací, jejichž cílem je právě zachytit případné nové mutace koronaviru. Dosud takové mutace nebyly na území Česka zachyceny,“ okomentovala možnost výskytu „české varianty“ mluvčí českého ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Podobně reagoval také Státní zdravotní ústav. Podle vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jana Kynčla může jít o snahu odvrátit pozornost. Informaci o existenci české mutace koronaviru podle svých slov nemá.

V Polsku kvůli pandemii koronaviru v současnosti platí celostátní karanténa. Zavřeno mají hotely, sjezdovky i nákupní centra. Karanténa by měla podle vládního nařízení skončit 17. ledna.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme