V Polsku platí kvůli koronaviru přísnější opatření. Mladší 18 let nesmí ven bez doprovodu dospělých

Od úterní půlnoci začala v Polsku platit přísnější opatření, která mají zmírnit šíření nákazy koronaviru. Premiér Mateusz Morawiecki nejdůležitější z nich vypsal v příspěvku na Facebooku. Poláci si musí držet dvoumetrový odstup, sníží se kapacita obchodů a omezí se vstup na veřejná prostranství jako jsou parky nebo náměstí. Poslanci Práva a spravedlnosti také navrhli korespondeční hlasování pro blížící se květnové prezidentské volby.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malba na zdi varšavského domu vyobrazuje zdravotníky jako hrdiny.

Malba na zdi varšavského domu vyobrazuje zdravotníky jako hrdiny. | Foto: Slawomir Kaminski/Agencja Gazeta | Zdroj: Reuters

V úterý večer schválila polská vláda balík bezpečnostních opatření, která mají pomoci v boji proti šíření koronaviru. „Vstupujeme do další etapy boje s koronavirem,“ napsal na svůj Facebook polský premiér Mateusz Morawiecki. Ve svém příspěvku v několika bodech vypsal nejdůležitější přijatá opatření.

S razantními změnami počítalo podle Morawieckého Polsko od středy. Osoby, které mají být v karanténě, se musí zcela izolovat, anebo s nimi musí v karanténě zůstat celá domácnost. Lidé na veřejnosti musí dodržovat dvoumetrový odstup. A to i v případě, kdy jsou z jedné domácnosti.

Polská rozvědka v lednu varovala před koronavirem, vláda výstrahu ignorovala, píše Gazeta Wyborcza

Číst článek

Nově bude v Polsku omezen počet lidí, kteří mohou najednou navštívit obchody, tržnice či poštu v závislosti na tom, kolik má dané místo kas nebo okének k placení. Podle agentury PAP by na jednu pokladnu v obchodě měli být vpuštěni maximálně tři zákazníci, u okének na poště jsou to dokonce dva lidé. Obchody s hobby potřebami jako jsou barvy nebo stavební materiál, musí zůstat zavřené o víkendech. Podobně jako v Česku se zavírají kosmetické salóny a kadeřnictví.

V Polsku také nesmí osoby mladší 18 let vycházet mimo domov bez doprovodu dospělé osoby. Stejně jako v Česku, i pro polské seniory starší 65 let vláda vyhradila hodiny, kdy mohou nakupovat potraviny. Stejně tak tyto hodiny platí i pro návštěvy lékáren.

Polsko omezí vstup do parků, náměstí, bulvárů, promenád a veřejných zelených ploch. Zavřou se i hotely a služby krátkodobého ubytování. Výjimka platí v případě, kdy ubytovávací zařízení poskytuje nocleh zdravotníkům.

„Chceme se za každou cenu vyhnout osudu našich přátel v západní Evropě. Chceme omezit a zploštit křivku nákaz, abychom předešli situacím, ke kterým dochází ve Španělsku a Itálii,“ řekl v úterý podle Reuters Morawiecki na tiskové konferenci.

Trojměstí počítá ztráty

Podle Čecha Michala Folty žijícího v polském městě Gliwice chodí po ulicích méně lidí, ale masky na obličejích se objevují sporadicky. „Na začátku epidemie Poláci situaci vnímali spíše jako prázdniny nebo dovolenou, teď to ale už začínají vnímat jako vážnou věc a začínají se zamykat v domovech,“ popsal Folta pro iROZHLAS.cz dění v Gliwicích.

Přístavy v polském trojměstí Gdyně-Gdaňk-Sopoty u Baltského moře začínají počítat ztráty. První výletní loď Astoria měla připlout do Gdaňsku ve středu. Už teď je ale podle deníku Gazeta Wyborcza jisté, že žádný výletní parník do přístavů v Sopotách a Gdaňsku během dubna nepřipluje.

Obyvatel Varšavy Wojciech Jankowski popisuje, že koronavirus a opatření proti němu má viditelný vliv na život v ulicích hlavního města Polska. „Dopravní zácpy jsou pryč. Ubylo běžců. Kanceláře jsou z poloviny prázdné. Vypadá to, že se mezilidský kontakt ve velkém přesunul do virtuálního světa,“ popsal náladu ve Varšavě Jankowski.

Mnoho lidí se podle Jakowskieho snaží zmírnit riziko nákazy. „V obchodech je na zemi lepící páskou naznačen bezpečný odstup, který si má zákazník držet od prodavače,“ popsal pro iROZHLAS Jankowski. Podle něj ale také v Polsku chybí ochranné pomůcky a lidé si stěžují na nedostatečné testování. „Mnoho lidí navíc nevěří oficiálním číslům o nakažených a zesnulých, nejspíš i kvůli politické situaci,“ doplnil Jankowski.

Korespondenční volby

Kromě opatření přišli v úterý poslanci vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) s návrhem zákona, díky kterému by mohly blížící se prezidentské volby proběhnout pomocí korespondenčního hlasování. Informovala o tom agentura PAP. Změna volebního zákona přitom podle polské Ústavy nesmí proběhnout méně než šest měsíců před volbami.

„Technické a organizační změny jsou dovoleny,“ myslí si poslanec Marcin Horał (PiS). Zákaz změny zákona šest měsíců před volbami se podle jeho příspěvku na Twitteru týká důležitých prvků, jako je velikost volebních obvodů, mechanismus rozdělování mandátů nebo výše uzavírací klauzule.

Senátorské křeslo po zesnulém Kuberovi zůstává prázdné. Volby se posouvají i v zahraničí

Číst článek

Už minulý týden premiér Morawiecki oznámil, že koronavirus datum voleb neovlivní. Podle průzkumu deníku Gazeta Prawna a rádia RMF FM si ale více než 70 procent dotazovaných Poláků myslelo, že by se volby posunout měly.

„Je to nesmysl“

Stejný názor zastává i Jankowski. „Podle mě je to nesmysl z logistického pohledu. Kdo a kdy bude distribuovat a následně sbírat obálky s hlasy od 30 milionu Poláku?“ ptá se.

Kritici, včetně polského ministra za lidská práva Adama Bodnara, si podle Reuters myslí, že by volby mohly představovat hrozbu pro zdraví a bezpečnost voličů. Volby už se přitom v Polsku v minulém měsíci konaly. Během místních voleb pracovníci ve voličských místnostech oblékli masky, dostali dezinfekční gely a voliči měli rukavice.

V Polsku bylo ve středu 2311 osob nakažených koronavirem, 33 lidí nemoci COVID-19 podlehlo.

Tereza Kráčmarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme