Polsko kritizuje chování Lukašenkova režimu vůči polské menšině

O polskou menšinu v Bělorusku mají obavy polští zákonodárci. Lukašenkův režim s nimi nezachází podle demokratických standardů, soudí členové Sejmu. Chování Lukašenkova režimu vůči největší nevládní organizaci v Bělorusku, Svazu Poláků, kritizovali zejména pravicoví poslanci. Upozorňovali na nejkřiklavější případy šikanování katolické menšiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandr Lukašenko | Foto: www.profindpages.com

"Běloruské ministerstvo spravedlnosti obvinilo Svaz Poláků z absurdních věcí, například z používání polštiny ve vnitřních dokumentech organizace. Na základě toho Svaz napomenulo a pohrozilo jeho rozpuštěním," uvedl poslanec Adam Lipinski ze strany Právo a spravedlnost.

Politologové soudí, že klíčem je strach. Alexandr Lukašenko se bojí, že konec jeho vlády už není daleko. "Aktivita ukrajinské společnosti ho poučila o tom, že totéž je možné i v Bělorusku. Druhým faktorem je to, že západ tyto procesy silně podporuje," domnívá se Jacek Ciechotski z Centra východních studií ve Varšavě.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme