Svět jim tleská, polský vicepremiér se do lékařů obouvá. Části z nich prý chybí vůle bojovat s covidem

Zatímco svět vyjadřuje lékařům a zdravotním sestrám za jejich nasazení v boji s pandemií koronaviru uznání, polský vicepremiér Jacek Sasin zvolil poněkud odlišný přístup. V rozhovoru pro rádio Jedynka uvedl, že vláda zajistila lékařům potřebný zdravotní materiál, problém je ale jinde. Podle Sasina to je nedostatek vůle části zdravotního personálu.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský vicepremiér Jacek Sasin

Polský vicepremiér Jacek Sasin | Zdroj: Profimedia

Na začátku rozhovoru polský vicepremiér vyhodnotil, že zdravotní systém netrpí nedostatkem nemocničních lůžek a odpovídající je prý i počet respirátorů. Úřady podle něj zajistily potřebný zdravotnický materiál, a díky tomu je boj s pandemií jiný, než byl na jaře. Problémy je podle něj třeba hledat jinde – v nízké angažovanosti zdravotního personálu a lékařů.

Němci zavírali noční kluby, Polsko nezrušilo roušky. ‚Tohle je daň,‘ říká expert k nárůstu nakažených v Česku

Číst článek

„Bohužel je tu problém nedostatku vůle části lékařské komunity. Chci to říct jasně: samozřejmě mnoho lékařů, zdravotních sester a zdravotního personálu plní své povinnosti s velkým odhodláním, někteří ale některé své povinnosti vykonávat nechtějí, ať už je to kvůli strachu z epidemie,“ uvedl Sasin podle polského zpravodajského serveru Onet.pl.

Dodal, že strach je přirozený, ale v lékařském prostředí by se vyskytovat neměl.

Jeho slova okamžitě vyvolala pobouření lidí na sociálních sítích, podle kterých arogance vlády překročila únosnou mez, pozdvižení ale způsobila především mezi samotnými lékaři.  

„Vaše prohlášení je fackou pro celou lékařskou komunitu,“ uvádí prohlášení polské Nejvyšší lékařské rady. Prezidenti regionálních lékařských komor se pak v dopise určeném premiérovi Mateuszovi Morawieckému ptají, zda jde o stanovisko celé vlády, nebo jen jejího vicepremiéra.

Výrok o umírajících učitelích

O další rozruch se přitom postaral také předseda Stálého výboru rady ministrů Lukasz Schreiber – stejně jako Sasin – ze strany Právo a spravedlnost. Důvodem veřejného rozhořčení se stala jeho reakce na otázku týkající se šíření koronaviru ve školách. V minulých dnech se totiž v Polsku objevily zprávy o úmrtí dvou nakažených učitelů.

Zahraniční pohled na Česko: lavina případů, hašteření lékařů a premiér, jenž si vzal zemi jako rukojmí

Číst článek

Schreiber poznamenal, že situace je průběžně analyzována, uzavření škol se ale neplánuje. Následně dodal, že úmrtí pedagogů je pro jejich rodiny velmi bolestivé, „měli bychom ale pamatovat na to, že učitelé umírají také při autonehodách“, píše polský server Wiadomości.

Zatímco před měsícem se 38milionovému Polsku dařilo držet epidemii na uzdě, od začátku října denní bilance covidu-19 strmě stoupá. V minulém týdnu laboratoře zaznamenaly několik dní po sobě rekordní přírůstky nově nakažených, nejvíc v pátek, za který přibylo 5300 infikovaných.

V karanténě v úterý skončil i polský premiér poté, co se dostal do kontaktu s člověkem, u kterého testy potvrdily koronavirus. Mezi lidmi, jimž byla nařízena karanténa, je i vicepremiér Sasin.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme