Po Dukovi se polského arcibiskupa, který kritizoval hnutí LGBT, zastali i preláti z Maďarska a Slovenska

Polští katoličtí biskupové mají podporu církví z Česka, Maďarska a Slovenska pro krakovského arcibiskupa Marka Jędraszewského, jenž čelí kritice po svém kázání namířeném proti sexuálním menšinám, v úterý uvedl list Gazeta Wyborcza. Hlava české katolické církve, kardinál Dominik Duka podpořil krakovského preláta již počátkem srpna a ke stejnému kroku vybídl i slovenskou a maďarskou církev, jak si o víkendu povšiml polský zpravodajský server Onet.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbol katolicismu - kříž | Foto: jdcovell | Zdroj: Pixabay

Jędraszewski nedávno v kázání prohlásil, že „po naší zemi už nekráčí rudý mor, ale objevil se nový, neomarxistický, který si přeje ovládnout naše duše, srdce a mysl - ne rudý, ale duhový“.

‚Po naší zemi kráčí duhový mor.' Polská média si všimla, že Duka podpořil krakovského arcibiskupa

Číst článek

Arcibiskupa za tato slova kritizovala polská levice, liberálové a homosexuálové, a to i kvůli červencovému útoku extremistů na pochod za práva sexuálních menšin v Bialostoku. Před arcibiskupovým sídlem v Krakově mlčky demonstrovali homosexuálové s transparenty mimo jiné s nápisy Nejsem mor“ a Nevydáš křivého svědectví proti bližnímu svému“.

Arcibiskupova slova podle deníku šokovala i některé duchovní, z nichž Pawel Gužyňski spustil katolický maratón psaní dopisů“ s výzvou, aby Jendraszewski čestně rezignoval“.

Gazeta Wyborcza připomněla, že za arcibiskupa se postavil primas polské katolické církve a následně i jeho český protějšek. Z Dukova vyjádření list zdůraznil varování, že témata ideologie LGBT" (zkratka pro lesby, gaye, bisexuály a transgenderové osoby) se rozšiřují o ateistickou a satanistickou agendu.

Podpora Slovenska a Maďarska

Nyní dorazila do Polska i podpora ze Slovenska a Maďarska. Ještě před 30 lety byly středo a východoevropské státy pod nadvládou komunistů, a proto jsme oprávněně velice citliví na jakékoli pokusy potlačovat názory na jistá témata jen proto, že jsou z ideologických důvodů považovány za politicky nekorektní, napsal arcibiskup Stanislav Zvolenský, který vede Konferenci biskupů Slovenska. Útoky na Jędraszewskeho podle něj ve skutečnosti skrývají i pokus omezit náboženskou svobodu.

V Polsku na průvod za práva sexuálních menšin házeli kamení, láhve a dělobuchy. Policie zadržela 20 lidí

Číst článek

Solidaritu a bratrskou podporu vyjádřil jménem maďarských biskupů András Veres: Víme z našich dějin, že trvání na nauce naší víry mnohokrát budilo hněv jiných. Nicméně s údivem sledujeme nesprávné útoky za to, že jste vyjádřili učení katolické církve vůči soudobým jevům. Šokuje, že ti, kteří se domáhají akceptace svého přesvědčení, současně odmítají právo vyjádřit se těm, kdo mají opačný názor.

Arcibiskup Jędraszewski se podle listu odmítl distancovat od svých slov a v rozhlasové stanici Radio Maryja označil LGBT za protikřesťanský systém antihodnot. V nedělním kázání vyzval k odmítnutí antropologické chyby v podobě velmi nebezpečných ideologií gender a LGBT, jejichž cílem je zkazit polský národ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme