Dvanáct států vyzvalo Evropskou unii, aby zaplatila bariéry proti migrantům. Je mezi nimi i Česko

Polsko, Litva a deset dalších zemí východního křídla Evropské unie včetně Česka požadují, aby evropský blok usnadnil stavbu hraničních bariér bránících ve vstupu migrantům. Dopis Evropské komisi adresovaly před pátečním jednáním unijních ministrů vnitra v reakci na nápor běženců, které k polským a litevským hranicím nechal převážet běloruský autoritářský vládce Alexandr Lukašenko.

Lucemburk/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Polsko a Litva začaly na svých hranicích stavět bariéry kvůli tomu, že tam běloruské úřady od léta svážejí tisíce běženců, které unijní státy nechtějí vpustit na své území. Na polské hranici platí kvůli tomu od začátku září výjimečný stav a Polsko se chystá stavět další ploty.

V Libyi zadrželi kolem 4000 migrantů. Při akci jeden člověk zemřel a 15 bylo zraněno

Číst článek

Lukašenko využívá uprchlíky k odvetě za sankce, které na něj Evropská unie uvalila za květnové vynucené přistání civilního letadla s kritikem režimu na palubě.

„Je to hybridní útok proti Litvě a celé Evropě,“ řekla při příchodu na pátečním jednání litevská ministryně vnitra Agné Bilotaitéová, podle níž její země navrhne další právní úpravy zefektivňující boj proti nelegální migraci.

V pátek mají ministři na stole dopis od 12 kolegů požadující unijní podporu bariér. „Toto legitimní opatření by mělo být jako prioritní záležitost nově a adekvátně financováno z rozpočtu Evropské unie,“ píše se ve výzvě.

Ministři připomínají, že pravidla schengenského prostoru nijak neupravují situace, kdy některá země nezvládá pouhými kontrolami předcházet příchodům velkých skupin lidí bez potřebných dokumentů.

Navrhují proto, aby se jako dodatečné opatření začala oficiálně využívat stavba plotů, na níž mají země Evropské unie rozdílné pohledy. Vedle tří zmíněných států výzvu podepsalo Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Bulharsko, Řecko, Dánsko, Lotyšsko, Estonsko a Kypr. Většina zemí západní Evropy se naproti tomu vůči bariérám staví spíše kriticky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme