Polsko má novou menšinovou vládu

Polsko má novou vládu premiéra Kazimierze Marcinkiewice. Noví ministři dnes složili v prezidentském paláci slavnostní přísahu. Jsou mezi nimi lidé ze strany Právo a spravedlnost, která vyhrála zářijové parlamentní volby, i nezávislí odborníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz, Aleksander Kwaśniewski | Zdroj: ČTK

Designovaný polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz a jeho 17 ministrů složilo slib věrnosti ústavě a dalším zákonům státu. Tím začaly první minuty nové polské menšinové vlády.

V Marcinkiewiczově vládě jsou politici Práva a spravedlnosti, o nichž se dlouho hovořilo. Mezi ně patří například Ludwik Dorn jako ministr vnitra nebo Zbigniew Ziobro v čele ministerstva spravedlnosti.

Ministrem zahraničí se stal velvyslanec v Moskvě Stefan Meller. Do křesla ministra zdravotnictví překvapivě usedne profesor Zbygniew Religa, který byl čestným předsedou volebního štábu neúspěšného prezidentského kandidáta Donalda Tuska.

Právě Tuskova Občanská platforma odmítla koalici s Právem a spravedlností. Premiér Kazimierz Marcinkiewicz ale nevylučuje další rozhovory. "Vlak už vyrazil, ale zatím nejede tak rychle, abychom nemohli dále jednat. Počkejme na dobu po dušičkách," uvedl Marcinkiewicz.

Desátého listopadu by měl Marcinkiewicz v Sejmu, tedy v dolní parlamentní komoře, vyhlásit vládní program a zároveň požádat poslance o důvěru. Věří, že jeho kabinet kromě Práva a spravedlnosti podpoří i jiné parlamentní kluby.

Pokud Marcinkiewiczova vláda důvěru parlamentu nezíská, pak mají podle ústavy právo navrhnout premiéra a vládu poslanci. Na jednání mají dva týdny. Když by ani druhý pokus nebyl úspěšný, má ještě jednu šanci na hledání předsedy vlády prezident. V případě třetího neúspěchu prezident rozpustí parlament a vyhlásí nové volby.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme