Polsko má ohledně EU stejné priority jako Německo

Polská a německá vláda dnes společně zasedají ve Varšavě. Příležitost jim k tomu dalo 20. výročí smlouvy o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, která byla podepsána v Bonnu v červnu roku 1991.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Donald Tusk se sešli ve Varšavě. | Zdroj: Reuters

Jak k výročí uvedl tehdejší polský premiér Jan Krzysztof Bielecki, Polsku tento dokument otevřel cestu do Evropy, protože díky němu získalo klíčového partnera, jakým se stalo Německo. Obdobná smlouva se stala v roce 1992 základem pro spolupráci Německa s tehdejším Československem.

Současné německo-polské vztahy jsou podle spolupracovníka Rádia Česko v Německu Jaroslava Šonky v podstatě standardní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Rádia Česko v Německu Jaroslav Šonka mluví o německo-polských vztazích ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Existuje celá řada sítí, do kterých Německo zapojilo Polsko. Jsou to jak obranné spolupráce, tak i další jiné věci. V podstatě ten standardní přístup snáší i určité zlomové momenty, které se také vyskytují,“ řekl Jaroslav Šonka.

Vlády premiéra Donalda Tuska a kancléřky Angely Merkelové ale nebudou mluvit jen o tom, co se za posledních dvacet let povedlo, v plánu mají kromě jiného také jednání o blížícím se polském předsednictví v EU. Polsko se ho ujme od července.

K polským prioritám patří větší integrace Evropské unie a energetická bezpečnost Unie, což se podle Jaroslava Šonky kryje i s prioritami Německa.

„Pokud Angela Merkelová chce stabilizovat například euro a některé hospodářské vztahy, tak hlubší integrace k tomu velice přispívá a je to polskou prioritou. Čili tady v podstatě na úrovni Evropské unie nepovažuji polsko-německé vztahy za nijak destruktivní,“ vysvětlil.

Ondřej Černý, Jaroslav Šonka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme