Maďarsko stojí za Polskem, řekl Orbán. S Morawieckým probírali sílu Visegrádu a migraci

„Současný postup proti Polsku nemá žádný věcný základ a samotná procedura není regulérní,“ řekl v rozhovoru pro polskou TVP maďarský premiér Viktor Orbán. V Budapešti ho ve středu navštívil v rámci své první (a symbolické) zahraniční cesty polský premiér Mateusz Morawiecki. Maďarsko podporuje Polsko ve sporu s Evropskou unií – od té Polsko sklízí ostrou kritiku za reformy soudnictví. V prosinci komise oznámila bezprecedentní spuštění článku 7.1.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť (Aktualizováno: 21:15 3. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Polsku podle Evropské komise po schválení tří reforem soudnictví hrozí riziko vlády bez práva. Reformy obecných soudů prosadila vláda v červenci, v prosinci pak změny nejvyššího soudu a Národní soudcovské rady.

Je právní stát v Polsku v ohrožení? Evropská komise spustila článek sedm, Varšavě hrozí sankce

Číst článek

Mateusz Morawiecki a Viktor Orbán se setkali jen týden před plánovanou schůzkou polského premiéra v Bruselu, kde bude justiční reformy vysvětlovat.

V září označil Orbán kritiku Polska kvůli reformám za politicky motivovanou a připomínající inkvizici. V prosinci země Polsko podpořila i přímo po spuštění procedury podle článku 7.1.

Ve středu se ale premiéři na společné tiskové konferenci věnovali hlavně migraci a Visegrádské skupině. O reformách soudnictví a kritice z Bruselu nepadla žádná přímá zmínka, na problematiku nemířil ani jeden ze čtyř dotazů novinářů.

Stojíme za vámi!

K věci se vyjádřil Orbán až ve středu večer v rozhovoru pro Polskou televizi (TVP). „Maďarsko stojí za Polskem. Současný postup proti Polsku nemá žádný věcný základ a samotná procedura není regulérní,“ řekl Orbán s tím, že postup proti Polsku je podle nespravedlivý a společný středoevropský osud nutí Maďarsko stát po jeho boku.

V konfliktu s EU je i Budapešť. Evropská komise žalovala Maďarsko kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót, stejně jako Česko a Polsko, ale také kvůli kontroverzním zákonům o vysokých školách a o nevládních organizacích.

Téma: významná V4 a migrace

Ve středu odpoledne premiéři po společném jednání chválili ekonomickou situaci ve středoevropském regionu a navzájem docenili své vlády. „My státy střední Evropy jsme motorem EU, je to region, který se v unii rozvíjí nejrychleji,“ pochválil Orbán Polsko a Maďarsko.

Napodruhé a ve stínu změny premiéra. Polští poslanci schválili kritizované reformy soudnictví

Číst článek

 „Maďaři jsou nezlomný, bratrský národ. Máme podobný pohled na aktuální problémy. Dnes jsme mluvili hlavně o visegrádském prostoru. Pro nás je to velmi důležité téma. Visegrádská skupina je klíčová část střední Evropy a Evropské unie, přináší stabilitu a proevropskou sílu,“ řekl polský premiér Mateusz Morawiecki.

Premiéři také jednali i o migrační politice. „Hranice je pořád nutné dále hlídat. Je třeba pomoct tam, kde je pomoc přímo potřebná,“ uvedl na konferenci maďarský premiér. „Chceme, aby Evropa zůstala evropskou.“

Rakousko nesdílí to, co my čtyři

Orbán mimo jiné řekl, že nechce rozšiřovat Visegrádskou skupinu o Rakousko. „Historicky, kulturně a hospodářsky jsou státy V4 v jedné kategorii. Naše zájmy nás nedělí, ale spíš spojují. Jakékoli rozšíření V4 by ohrozilo jednotu. Ale jsme pro intenzivní kontakty s dalšími zeměmi, například s Rakouskem.“

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme