Polsko chystá radikální protikorupční zákon. Majetek by museli zveřejnit i vedoucí bazénů a hřbitovů

Polská vláda chystá radikální protikorupční zákon. Až milion lidí pracujících ve veřejné sféře bude nejspíš muset podávat majetková přiznání. Povinnost hlásit majetkové poměry se má podle návrhu týkat vysokých státních úředníků a soudců, ale třeba také vedoucích plaveckých bazénů.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská vlajka (ilustrační foto)

Polská vlajka (ilustrační foto) | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Pravidelně aktualizovaný přehled o majetku měl podle autorů návrhu pomoci v boji proti korupci, protože podezřelá zbohatnutí budou nápadná. Za nepodání přiznání nebo zamlčení příjmů či majetku by mohla hrozit ztráta zaměstnání a až pětiletý trest vězení.

Varšava prohrála spor o smog. Země může za nedodržování norem zaplatit desítky miliard

Číst článek

Majetková přiznání už teď musí podávat například politici. Zákon by znamenal ale rozšíření seznamu těchto osob až na zmiňovaný milion. Tedy pokud jej schválí polský parlament a podepíše prezident Andrzej Duda.

Kritika ombudsmana

Přestože návrh zákona ještě není hotový, už ho kritizoval ombudsman Adam Bodnar. Vadí mu, že se původně měla většina majetkových přiznání objevit na internetu, právě pro lepší kontrolu.

Návrh sice počítal s částečnou anonymizací, ale jak Bodnar řekl opoziční stanici TVN, zvláště v menších obcích by nebylo těžké identitu podle povolání odhalit.

Hákové kříže na plotě. Po výrocích o 'židovských pachatelích' posprejovali polskou ambasádu

Číst článek

„Rizika souvisí s právem na soukromí, ale také s bezpečností dotyčných osob. Představte si, že zloději budou mít přehled, jaké má kdo cennosti a starožitnosti po prababičce," citoval Bodnara Radiožurnál.

Autoři zákona proto změnili názor. Na internetu se má podle upraveného návrhu objevovat už jen úzká skupina nejvýše postavených lidí.

Ředitelé škol i městských bazénů

Změna se má dotknout víc než 150 povolání. Lidé budou muset přiznat nejen všechny nemovitosti, příjmy a úspory, ale také věci v ceně nad 60 tisíc korun nebo dary nad 6000 korun, byť by šlo třeba o kávovar ke svatbě od tchyně. Podle ombudsmana budou muset lidé obdarovaným nejspíš také dávat faktury, aby mohli původ dokázat.

Policie zadržela polského disidenta Frasyniuka. Odmítl výslech kvůli blokování Kaczyńského pochodu

Číst článek

Povinnost podávat majetková přiznání se má týkat především lidí pracujících v justici, na policii nebo v úřadech, kde se rozhoduje o penězích. Majetková přiznání ale budou muset zveřejnit i třeba kandidáti na prezidenta nebo všichni vedoucí v organizačních jednotkách samospráv, například ředitelé škol a vedoucí městských bazénů nebo hřbitovů.

Změny se nejspíš dotknou i firem. To by mohlo zajímat Čechy, kteří mají v Polsku obchodní partnery. Firmy budou mít podle návrhu povinnost proškolit zaměstnance, že brát úplatky je trestné, a vytvořit si vlastní systém pravidel například pro přijímání darů, což se může dotknout kohokoliv, kdo je zvyklý v obchodním styku předávat různé pozornosti.

Za nevytvoření dostatečného protikorupčního prostředí může firmám hrozit pokuta až 60 milionů korun a pětiletá červená karta na účast ve veřejných zakázkách.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme