Nahodilý případ, který kazí pověst našich potravin, říká polský ministr o porážce nemocných krav

Polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski považuje nejnovější případ porážky nemocných krav a obchodování s jejich masem za „nahodilý incident“, který nicméně kazí pověst polských potravin. Řekl to ve středu v rozhovoru v polském rozhlasu. Podle televize TVN24, která o nekalém postupu na jedněch polských jatkách informovala, ale nejde o první takový případ a o maso z nemocných krav je zájem.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko podle čtvrtečního prohlášení hlavního veterináře Pawla Niemczuka vyvezlo 2700 kilogramů podezřelého hovězího do deseti zemí EU, mezi nimiž je Slovensko, ale nikoli Česko, informovala agentura Reuters.

„Máme problém, protože jde o nahodilý případ, který ale bezpochyby kazí pověst polských potravin,“ řekl Ardanowski. Varoval, že pokud by se v Polsku objevily další podobné případy, musejí všichni, kdo jsou do obchodu s masem nemocných zvířat zapleteni, počítat s „dramatickými následky“. Ty se musejí týkat nejen majitelů a zaměstnanců jatek, ale i chovatelů krav, „kteří se umírající zvířata snaží někam umístit“.

V Česku si takovou nehoráznost nedokážu představit, říká zemědělec k nelegální porážce v Polsku

Číst článek

U začátku současné aféry s polským hovězím stála reportáž zpravodajské televize TVN24, jejíž reportér se nechal zaměstnat na jatkách v Mazovském vojvodství na severovýchodě země a podílel se na porážkách zjevně nemocných kusů dobytka, které přivážely nákladní vozy takřka výhradně večer za tmy.

Viditelně zkažené části masa se potom odřezávaly a vyhazovaly. Během noci podle reportéra na jatkách zpracovali okolo 15 kusů nemocného dobytka.

Zisk z nemocných krav

O takové maso je přesto mezi majiteli jatek zájem, protože zdravou krávu prodávají chovatelé za 2500 zlotých (asi 15 tisíc korun), zatímco nemocný kus stojí přibližně pětinu této částky. Průměrně velký podnik zpracovávající maso podle televize vydělá na zdravých krávách 350 tisíc zlotých ročně, zatímco na nemocných může mít čistý zisk až 2,5 milionu zlotých.

Na Slovensko se dostalo maso z polských jatek, kde se porážely nemocné krávy

Číst článek

Podle TVN24 se podobné případy děly i v minulosti – například loni v lednu policie v regionu Podlesí na severovýchodě Polska náhodně objevila jatka, kde se porážela nemocná zvířata. Prokurátor, který případ vyšetřoval, uvedl, že maso z tohoto podniku „se dostalo na území celého státu i do zahraničí“. Jeho majitelé byli propuštěni na svobodu na kauci a jejich jatka nadále fungují.

Do Česka se nedostalo

Nejnovější případ vyšetřuje prokuratura v Ostrolence. Jatka, kde byl nemocný dobytek porážen, úřady nařídily zavřít a maso, k němuž chyběla náležitá veterinární osvědčení, bylo staženo z trhu. Polská veterinární správa zahájila kontroly na jatkách.

Polsko informovalo české ministerstvo zemědělství, že maso z nemocných krav se do Česka nedostalo. Bylo naopak dovezeno na Slovensko a podle portálu euronews do dalších devíti zemí Evropské unie: Estonska, Finska, Francie, Maďarska, Litvy, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko a Švédsko.

Eurokomisař pro zdravotnickou problematiku Vytenis Andriukaitis, do jehož působnosti spadá i bezpečnost potravin, vyzval polské úřady, aby při vyšetřování tohoto případu postupovaly co nejrychleji. Chce, aby podnikly „všechna nutná opatření v souladu s evropskou legislativou, včetně efektivních, rychlých a odrazujících trestů pro pachatele takových činů, které mohou znamenat ohrožení veřejného zdraví a které představují nepřijatelné zacházení se zvířaty.“

Včera ve večerních hodinách jsme přes @EU Food Safety - #EUFarm2Fork obdrželi informaci o distribuci hovězího masa z nelegálních porážek v Polsku do 10 členských států EU. ČR není mezi nimi.

12:15 – 31. 01. 2019

3

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme