Útoky ze zahraničí, nebo škodolibí trollové? Maturity v Polsku zkomplikovaly výhrůžky stovkám škol

Stovky e-mailů s hrozbami, nervózní studenti, tisíce policistů a hasičů v akci. Tak vypadá od pondělí průběh písemné části letošních polských maturit. Hrozby o bombách uložených na školách přišly ředitelům téměř tisícovky školy. Média informovala nejdřív o koordinovaném útoku s vazbami do zahraniční, další verzí je útok internetových trollů, kteří si vystřelili z policie.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská policie (ilustrační foto) | Foto: Jędrzej Nowicki | Zdroj: Reuters

„Zoufalý žák sestrojil zásobník s bojovým plynem fosgen. V 11 hodin dojde k explozi. Bomba je schovaná v místnosti, ve které se píše test. Zachraňte se, budou oběti,“ stálo podle deníku Gazeta Wyborcza v e-mailech, které v noci z neděle na pondělí přišly do 122 škol po celém Polsku. Druhý den se počet hrozeb zdvojnásobil na 663.

Následovaly evakuace, prohlídky budov a návrat studentů. V desítkách škol se maturity zpozdily i o několik hodin, jinde se testy přesunuly na červen. Ve středu byla situace klidnější, výhrůžku dostalo „jen“ 17 škol. Žádná z hrozeb se naštěstí nepotvrdila, maturity proběhly, i tak šlo ale v Polsku o nevídanou akci.

Německá policie vypátrala autora neonacistických mailů. Institucím vyhrožoval bombovými útoky

Číst článek

Podle serveru Onet.pl měly e-maily podobný obsah, přišly z různých adres a autoři se podepsali mimo jiné jako islamista, stávkující učitel, odpůrce vlády nebo maturant.

Deník Gazeta Wyborcza ve čtvrtek napsal, že za útokem stojí internetoví trollové, kteří se zkoordinovali několik dní před akcí na anonymním internetovém fóru. Na něm zveřejnili i jasný návod, který má deník k dispozici: klikneš sem, přejdeš tamhle, napíšeš pseudonym… Adresy škol už byly připravené v databázi.

Před nebezpečím narušení maturit varovala policie už minulý týden. Pravděpodobnost byla podle ní nízká, ale i tak doporučila celostátní maturitní komisi, aby informovala ředitele škol. V noci z úterý na středu u nich hlídkovalo na 10 000 policistů, vchody do budov byly navíc zaplombované.

Ve věci už podle rádia RMF FM zahájila vyšetřování varšavská prokuratura a případem se zabývá Úřad pro boj s kyberkriminalitou. Pokud policie pachatele vypátrá, hrozí jim až 8 let vězení.

Písemnou zkoušku musí maturanti složit z polštiny, matematiky, cizího jazyka a jednoho volitelného předmětu. Ústní zkouška se skládá z polštiny a cizího jazyka. Zkoušky z jednotlivých předmětů trvají až do 23. května.

Výsledky se studenti dozvědí 4. července. Ještě v dubnu přitom nebylo jisté, zda se letošní maturity v Polsku vůbec uskuteční kvůli stávce učitelů za vyšší platy. Vláda kvůli tomu přijala zvláštní zákon, který umožňoval studentům skládat zkoušky i bez přítomnosti celé zkušební komise. Kantoři ale nakonec stávku přerušili a dali kabinetu čas na splnění svých požadavků do září.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme