Americká Discovery se kvůli polskému mediálnímu zákonu obrátila na prezidenta Dudu, chystá žalobu

Mediální společnost Discovery hodlá bránit své investice v Polsku. Podle novely tamního zákona, kterou ve středu schválil Sejm, by média v Polsku mohla patřit jen společnostem z Evropského hospodářského prostoru. Kvůli tomu by americký koncern musel odprodat svůj většinový podíl v televizi TVN. Vedení Discovery oznámilo, že chystá žalobu u arbitrážního soudu na porušení dohody o vzájemné ochraně investic mezi Polskem a Spojenými státy.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice TVN24 představuje nejvýznamnější americkou investici v Polsku v hodnotě miliardy dolarů | Zdroj: Profimedia

Koncern Discovery zaslal dopis polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, ve kterém ho informuje o chystaných právních krocích.

Polský parlament přijal mediální zákon namířený proti TVN. Vláda nakonec sehnala dostatek hlasů

Číst článek

Polsko podle americké společnosti diskriminuje televizi TVN nejen novelou mediálního zákona, ale také tím, že už rok a půl nereaguje na žádost o prodloužení vysílací licence. Útok na televizi TVN je součástí širšího útoku na nezávislá média, uvádí v prohlášení vedení Discovery a zdůrazňuje, že stále doufá v pozitivní vyřešení problémů kolem TVN.

Mediální zákon

Kontroverzní mediální zákon schválil polský Sejm ve středu, nyní je v Senátu, kde má těsnou většinu opozice. Legislativa zakazuje společnostem sídlícím mimo Evropský hospodářský prostor získat kontrolu nad polskými rozhlasovými a televizními stanicemi.

Předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński dlouhodobě tvrdí, že média v rukou zahraničních vlastníků narušují veřejnou diskusi a neslouží polským zájmům.

Tisíce Poláků demonstrovaly na obranu společnosti TVN. Tvrdí, že vláda chce kritickou televizi umlčet

Číst článek

Odpůrci zákona považují postup vlády za snahu umlčet kritiky. Proti zákonu také v úterý demonstrovaly po celém Polsku tisíce lidí.

Discovery svůj záměr se proti chystaným regulacím bránit oznámila už v polovině července. „Discovery je na stanici TVN hrdá a podporuje její pozici přední polské nezávislé televizní stanice,“ uvedla společnost v prohlášení.

Stanice představuje nejvýznamnější americkou investici v Polsku v hodnotě miliardy dolarů.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme