,Doba temna a středověku skončila.‘ Polská kurátorka osvěty končí ve funkci, odvolala ji ministryně školství

Nová polská ministryně školství Barbara Nowacká propustila jeden ze symbolů školství posledních sedmi let – kurátorku osvěty Barbaru Nowakovou. Ta sice chtěla ve školách v Krakově a okolí vybudovat nejlepší školství v zemi, proslula ale politickou a náboženskou angažovaností.

Od stálé zpravodajky Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaná kurátorka osvěty Barbara Nowaková

Odvolaná kurátorka osvěty Barbara Nowaková | Zdroj: Profimedia

Barbara Nowaková není jedinou inspektorkou osvěty, která ve funkci skončila. Propuštění čeká do konce tohoto roku dalších 15 takových inspektorů, tedy všechny po celé zemi. Nowaková je ale první a nejznámější.

Proslula například kritikou duhových pátku na školách, během kterých děti a učitelé pořádají happeningy o bezpečnosti na školách pro LGBTQ+ lidi.

Švédské školky mají místnosti pro masturbaci, tvrdí polská úřednice. ‚Dezinformace,‘ reaguje Švédsko

Číst článek

Také v minulosti spojovala sexuální menšiny se zneužíváním dětí, vystupovala i proti demonstracím za ženská práva, proti očkování učitelů proti covidu-19, založila ligu věřících učitelů nebo třeba tvrdila, že ve švédských školách jsou speciální masturbační místnosti.

Na její práci si dlouhodobě stěžovali učitelé, kteří její výroky i nařízení považovali za zastrašování. Přesto ji ale před pár dny vyznamenal ombudsman pro práva dětí Mikołaj Pawlak.

Ten ze své funkce také odchází, protože je silně spojený se stranou Právo a spravedlnost.

Novakowá na své propuštění reagovala v pořadu Host událostí na televizi Polsat news. V pořadu nejprve připomněli výrok ministryně Barbara Nowacké, ve kterém řekla, že s odvoláním Nowakové doba temna a středověku skončila a že nedělala práce, jakou měla.

Středověk jako krásné období

Odvolaná Novakowá na výrok ministryně řekla, že středověk bylo „krásné období“.

„Konec středověku? Všichni ví, že středověk bylo krásné období spojené s budováním katedrál a univerzit. Já se ale obávám, že ve školách teď skončí vzdělání, jako by nemělo význam a nastoupí do nich ideologie,“ prohlásila.

„Doba temna? To mě pojí s černými pochody. Tady musím říct, že kdyby to znamenalo konec pochodů, to by bylo dobře, ale o tento konec nešlo,“ dodala.

Černé pochody byly protesty za práva žen podle černých vlajek, které ženy používaly. Protesty se v Polsku konají od zpřísnění potratového zákona a pokračuji dodnes, například když v nemocnici zemře těhotná žena kvůli neposkytnutí péče.

Méně náboženství

Ministryně Nowacké také chce, aby se na školách z rozpočtu na vzdělávání hradila pouze jedna hodina náboženství týdně. Další hodiny mohou být dobrovolné a v rámci mimoškolních aktivit.

Navíc by se známka z náboženství neměla započítávat do průměru. Zároveň ale říká, že o takových změnách je potřeba diskutovat s episkopátem, tedy s arcibiskupstvím.

Polsko zákazem interrupcí porušilo práva ženy. Plod měl Downův syndrom, na potrat odjela žena do ciziny

Číst článek

Žáci by se také měli více učit o soudobých dějinách, ale také o tom, co je ústava, jak fungují volby nebo jak funguje občanská společnost.

Dále se jedná o navýšení platů učitelů, o indexaci jejich mezd, protože učitelé v průměru berou kolem čtyři tisíce zlotých, tedy asi 22 tisíc korun hrubého, a to i po několika letech praxe.

Do škol kvůli tomu nenastupují noví mladí učitelé. Zvýšení mezd navíc bylo předvolebním tématem stran, které teď tvoří vládní koalici.

Změnit by se měl i obsah učiva a forma učení. To zahrnuje i výměnu učebnic, protože v současnosti se často učí podle učebnic, které jsou ovlivněné světonázorem minulé vlády Práva a spravedlnosti. Ministryně ale přiznává, že změna obsahu výuky se bude měnit několik let.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme