Polsko musí odškodnit dva muže, které věznila CIA na jeho území

Polsko musí zaplatit 230 tisíc eur, v přepočtu přes šest milionů korun, dvěma mužům vězněným americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) na polském území. Rozhodl o tom definitivně Evropský soud pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Saúdského Araba Abdara Rahíma Našírího a Palestince saúdskoarabského původu abú Zubajdu zadržela CIA už v roce 2002 kvůli podezření z velmi vážných teroristických činů.

Našírí se měl například podílet na útoku na americkou válečnou loď USS Cole před 15 lety. Abú Zubajdá podle USA mimo jiné připravoval atentáty na letiště v Los Angeles.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polsko musí odškodnit muže vězněné CIA. Kauzu sleduje zpravodaj Vít Pohanka

Oba potom strávili několik let v tajných věznicích CIA na různých místech, než se dostali na základnu Guantánamo, kde jsou vězněni dodnes.

Před několika lety se prostřednictvím svých právníků obrátili na Evropský soud pro lidská práva s žalobou na Polsko. Tvrdili totiž, že právě v Polsku je CIA zadržovala v jedné z tajných věznic.

Už vloni jim soud přiznal odškodnění, polská vláda se proti tomu ale odvolala. Teď ministerstvo zahraniční oznámilo, že se dnešnímu definitivnímu verdiktu soudu podřídí.

Poláci existenci věznice dlouho popírali

Polsko dlouho popíralo, že by tajné vězení pro podezřelé z terorismu na jeho území vůbec bylo. To se změnilo loni v prosinci, kdy americký Senát publikoval svou vyšetřovací zprávu o aktivitách CIA, v níž Američané existenci těchto zařízení přiznali.

Bývalý prezident Alexander Kwaśniewski, za jehož působení CIA vyslýchala zadržené přímo v Polsku, poté jako první připustil, že o tajném vězení Varšava věděla, ale kvůli utajení o tom nemohla mluvit. Poláci nicméně dodnes tvrdí, že neměli tušení o brutálních výslechových metodách a mučení vězňů.

Vít Pohanka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme