Polský aukční web stáhl předměty s nacistickými symboly. Ve volném prodeji přitom byly řadu let

Budík nebo mlýnek na kávu se symbolem SS, placatka s nacistickou tematikou nebo náhrdelník tvořený malými svastikami. To jsou jen některé z výrobků, jež byly donedávna volně dostupné na polském internetu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrníček s hákovým křížem | Foto: CC0 Public domain

Polská prodejní stránka Allegro byla dlouho jedním z aukčních webů používaných přívrženci nacistické ideologie k nákupu a prodeji předmětů se symboly „třetí říše“. S dvaceti miliony uživatelů je přitom Allegro jednou z největších prodejních platforem ve střední a východní Evropě, informuje server katarské televize Al-Džazíra.

Ačkoliv polské zákony i podmínky použití webu zakazují propagaci rasismu, fašismu a totalitních systémů, uživatelům aukčního webu dlouhá léta nikdo nebránil v nákupu a prodeji nacistických symbolů.

Na prodej výrobků se zakázanou tematikou už deset let upozorňovala polská protirasistická organizace Nikdy více, teprve loni se ale s ní firma Allegro odhodlala spolupracovat a v součinnosti problematické předměty ze svých webových stránek odstranit.

Rasismus na vzestupu

Výjimku tvoří artefakty, které mají historickou hodnotu pro sběratele a výzkumníky, například věci produkované v nacistickém Německu. „Většina zakázaných předmětů byly připínáčky a medaile na uniformy. Mezi nimi také fiktivní hodnosti, které v době ‚třetí říše‘ vůbec neexistovaly,“ poznamenává aktivistka z Nikdy více Anna Tatarová.

Mnohé nabízené položky jsou pouze stylizované jako historické artefakty, ve skutečnosti ale pocházejí ze současné doby a nemají pro sběratele žádnou hodnotu.

Mezi staženými předměty byly také hudební nosiče a knižní publikace propagující fašismus, rasismus a nadřazenost bílé rasy. „Tato hudba hraje na festivalech jako třeba Orlí hnízdo. Krajně pravicové skupiny v Polsku organizují podobné akce už léta,” říká Tatarová.

Podle Rafała Pankowského, sociologa a spoluzakladatele organizace Nikdy více, roste rasismus především u generace narozené po pádu komunismu. Tedy u mladých lidí, kteří vyrostli v demokratickém Polsku. „Pokud chceme mluvit o trendech, v současnosti zažíváme úpadek základní citlivosti, jež byla pro přechozí generace samozřejmostí,” uvádí sociolog.

Symbol štěstí

„Fašistické symboly byly dříve tabu. Pokud se někde objevily, byly jednoznačně odsouzeny a nikoho by nenapadlo zboží se zakázanými symboly vyrábět. Sociální norma se posunula,“ dodává chmurně Pankowski. Platformy jako Allegro podle jeho názoru mají být důsledněji monitorovány.

Prodej triček a hrnků s podobiznou Hitlera není propagace nacismu, uzavřela policie. Cílem byl jen zisk

Číst článek

Organizace Nikdy více zastává názor, že za prodejem takových předmětů jsou ideologické motivy a že se tak uživatelé snaží propagovat rasismus a fašismus. Teoreticky by prodávající měli být trestáni podle polského kriminálního řádu. Ve skutečnosti je ale prakticky nemožné uživatele stránek Allegro za nabízení artefaktů stíhat.

Právník Adam Kuczyński vysvětluje, že by policie a žalobci museli vyvinout zvláštní úsilí, aby byla doložena ideologická motivace prodejců. „Vše závisí na postoji státního zástupce a na tom, co konkrétně považuje za způsob propagace totalitních systémů,“ říká Kuczyński.

Poukazuje na příklad z města Bělostok, kdy žalobce tvrdil, že svastika je hinduistický symbol štěstí a že na jeho použití nevidí nic špatného. Symbol totiž skutečně má význam v některých indických náboženstvích, mimo jiné i v hinduismu. Uživatelé se mohou vyhýbat trestům také tvrzením, že jde o repliky historických artefaktů pro sběratelské účely, uzavírá Al-Džazíra.

Natálie Zehnalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme