Polsko nečekaně zrušilo elitní vojenskou jednotku

Poláci dnes rozpustili speciální armádní jednotku, která měla na starosti transport nejdůležitějších osob v zemi. Jde o důsledek nedávné zprávy o příčinách smolenské tragédie. Experti totiž odhalili zásadní chyby ve školení pilotů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový polský ministr obrany Tomasz Siemoniak a polský premiér Donald Tusk | Zdroj: Reuters

Elitní pluk vojenských pilotů skončil. Nový ministr obrany Tomasz Siemoniak zároveň odvolal celkem třináct důstojníků, kteří byli zodpovědní za školení pilotů.

Právě zásadní pochybení v tréninku posádek bylo jednou z příčin tragédie vládního speciálu u Smolenska.

„Souhlasil jsem s odvoláním celkem třinácti osob a s úplným rozpuštěním speciální jednotky,“ řekl polský premiér Donald Tusk.

„Dalším krokem tohoto rozhodnutí bude smlouva s Polskými aerolinkami o převozu ústavních činitelů,“ dodal čerstvý ministr obrany.

Vláda si dnes pronajímá od polského LOTu dva stroje typu Embraeer. Vojenské letouny, které doposud převážely politiky, bude chtít Polsko prodat. Jde ale o zastaralé ruské stroje Tu-154 a menší letadla typu Jak-40. O nákupu nových letadel zatím polská vláda neuvažuje.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme