Polsko nechce jednat o americké protiraketové základně v rámci NATO

Polsko chce jednat o americké protiraketové základně přímo se Spojenými státy a nikoli v rámci Severoatlantické aliance. Oznámil to dnes polský premiér Jaroslaw Kaczynski. Podle něj je základna předmětem vztahů mezi Polskem a USA, které by po případném přijetí nabídky mohly posílit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczynski | Zdroj: ČTK

"Jednání by mělo být bilaterální," řekl premiér po zasedání Národní bezpečnostní rady, poradního orgánu, který se dnes problematikou základny, jež by měla vzniknout v Polsku a v Česku, zabýval.

"Štít se týká bezpečnosti celé Evropy, nejen Spojených států," prohlásil Jaroslaw Kaczynski. Nabídku je podle něj nutné velmi dobře promyslet. Na kladení konkrétních podmínek je brzo, v každém případě by muselo mít Polsko z umístění základny užitek, dodal.

Názor, že Spojené státy by o stavbě základny měly jednat s větším počtem spojenců prostřednictvím NATO, nedávno vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země nyní předsedá Evropské unii. Proti tomu se kromě premiéra už v neděli postavil jeho bratr, prezident Lech Kaczynski.

Záměr Američanů opět kritizoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ve středečním vydání německého deníku Handelsblatt vyjadřuje obavy, že USA by mohly v budoucnu funkci odpalovací základny změnit. Nejen Rusko, ale celá Evropa se podle něho stane rukojmím scénářů psaných Američany.

Spojené státy v lednu oficiálně požádaly o umístění radaru dalekého dosahu v České republice a sila s desítkou protiraketových střel v Polsku. Česká vláda na jednání s Američany zřejmě kývne, o žádosti by měla jednat ve středu a česká bezpečnostní rada státu zahájení vyjednávání o umístění radarové základny doporučila.

Martin Hromádka, Eva Rybková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme