Polsko nechce Tuska v čele Evropské rady, neodpustilo mu špatné vyšetřování Smolensku

Předseda Evropské rady Donald Tusk ztrácí důvěru vlády vlastní země. Varšava se ho rozhodla nepodpořit jako předsedu Evropské rady. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) mu nemůže odpustit, že podle jejího názoru nenechal řádně vyšetřit smolenskou havárii. To je pro ni důležitější, než aby prestižní bruselský post zastával Polák.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk navštívil kvůli uprchlické krizi Turecko a Řecko

Předseda Evropské rady Donald Tusk navštívil kvůli uprchlické krizi Turecko a Řecko | Zdroj: Reuters

O prodloužení Tuskova mandátu o další dva a půl roku se bude rozhodovat v květnu v Bruselu. „Vždycky jsme byli proto, abychom podporovali Poláky. Ale jestliže někdo, kdo je Polák a plní vysokou funkci v Evropské unii, prosazuje rozhodnutí, která jsou pro Polsko velmi škodlivá, pak takovou osobu podle mého přesvědčení prostě podpořit nemůžeme,“ řekl pro Polský rozhlas předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński.

S odkazem na možné vyšetřování Donalda Tuska uvedl Kaczyński: „Ano, to je moje konečné stanovisko. Myslím, že v takové situaci není možné podpořit pana Tuska. Je tady ještě navíc otázka jeho možného trestního stíhání. Já to samozřejmě jistě nevím, ale mohlo by to vést k situaci, která by byla velmi nepříjemná a trapná pro Evropskou unii.“

Protesty v Polsku nekončí. Respektujte lidi a ústavní zásady, apeluje na vládu Tusk

Číst článek

Tusk mohl údajně zanedbat řádné vyšetření smolenské havárie, při které v roce 2010 zemřel tehdejší polský prezident Lech Kaczyński spolu s manželkou a další téměř stovkou politiků a armádních velitelů.

Předseda opoziční Občanské platformy Grzegorz Schetyna s Kaczyńskim nesouhlasí. „Myslím, že všem Polákům záleží na tom, aby byl co nejdéle v Evropě, v Bruselu a Štrasburku. A co nejlépe prosazoval evropskou politiku a řešil konflikty. Polsko je na něj hrdé,“ říká.

Mnoho polských občanů ale Donaldu Tuskovi nefandí. „Je třeba poctivě říct, že to co se v Polsku dnes děje, je také vinou Donalda Tuska. Předchozí vlády pod jeho vedením zanedbaly tolik věcí, že jim to lidé oplatili ve volbách. Proto to dneska v Polsku vypadá tak, jak to vypadá,“ říká pan Michal z Varšavy Českému rozhlasu.

Protesty v Polsku den 3: iniciativa KOD před sídlem Ústavního soudu | Foto: Filip Harzer

Dodává, že když už nějaký Polák Evropské unii předsedá, měly by politické strany zapomenout na souboje a podpořit ho: „To je taková evidentní politická špinavost. Po roce 1989 to zatím pořád bylo tak, že jsme se doma mohli čertit a hádat, ale navenek jsme vždycky vystupovali jednotně. Nikdo mne nepřesvědčí, že nepodpora Donalda Tuska má nějaký dobrý vliv na naši politiku. Nejhorší na tom je, že nějaké osobní rozepře a nepřátelství mají takový dopad na chování naší diplomacie nebo vlády. Ani nevím, kdo za to zodpovídá – určitě pan předseda.“

„Bylo by dobře, Kdyby Donald Tusk věděl, že se může spolehnout na podporu lidí, kteří v Polsku vládnou. A že má podporu vlastní země,“ myslí si paní Magda z Varšavy.

O tom, zda Polsko Donalda Tuska nakonec podpoří, či nikoliv, bude rozhodovat kabined premiérky Beaty Szydlowé. Ta je ohledně Tuska zatím opatrná. Nejdříve chce znát názor německé kancléřky Angely Merkelové, která by za několik dnů mělo dorazit do Varšavy.

„Ta rozhodnutí, která dnes dělá Evropská unie, jsou především rozhodnutími politických skupin. Možná až bude paní kancléřka Angela Merkelová tady ve Varšavě, budeme mít příležitost o tom promluvit. Já se jí určitě zeptám, jestli její politická strana navrhne Donalda Tuska na druhé funkční období jako šéfa Evropské rady,“ říká Szydlová.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme