Soudci nejvyššího soudu svou nepřítomností zablokovali Dudův projekt na změny v jednacím řádu

Kolegium polského nejvyššího soudu dočasně zablokovalo projekt změn jednacího řádu. Ten mu předložil prezident Andrzej Duda teprve v pondělí. Návrh například snižuje počet soudců potřebných k přijetí usnesení celého senátu nejvyššího soudu. Podle kritiků z právní obce má změna jednacího řádu posílit úlohu takzvaných neosoudců, kteří jsou do funkcí jmenování nelegitimním způsobem.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova polského nejvyššího soudu ve Varšavě

Budova polského nejvyššího soudu ve Varšavě | Zdroj: Profimedia

Soudci projekt změn jednacího řádu polského nejvyššího soudu zablokovali svou nepřítomností. Z šestnácti členů kolegia se jich sešlo jen osm. Potřeba by bylo aspoň jedenáct účastníků.

Polský prezident Duda pověří sestavením vlády Morawieckého. Jeho strana přitom nemá většinu

Číst článek

Členové absenci zdůvodnili v dopise první předsedkyni nejvyššího soudu tím, že nebyli o předloženém projektu předem informovaní a nedostaly potřebné materiály včetně odůvodnění předloženého návrhu.

Změna jednacího řádu se týká hlasování o usnesení z roku 2020, které zpochybňuje legálnost takzvaných neosoudců, Národní soudcovské rady a kárného senátu.

Neosoudci jsou soudci jmenovaní prezidentem na základě nominace od zpolitizované Národní soudcovské rady. Polští kritici i Soudní dvůr Evropské unie považují proces za nelegální, porušující nezávislost soudů.

Dosavadní opozice, která díky říjnovým volbám získala v parlamentu většinu, chce nejvyšší soud i další soudní instituce odpolitizovat.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme