Polsko nepotvrdilo ukončení rozhovorů s USA o protiraketové základně

Polské ministerstvo zahraničí nepotvrzuje ukončení rozhovorů mezi Spojenými státy a Polskem v otázce protiraketové základny. Tuto informaci včera přinesla ČTK s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní polský vyjednavač Witold Waszczykowski | Foto: www.msz.gov.pl

Polské ministerstvo zahraničí trvá na tom, že rozhovory USA a Polska neskončily. Hlavní polský vyjednavač Witold Waszczykowski potvrdil jedině to, že skončilo jedno z kol jednání.

Zpravodajská televize TVN24 s odvoláním na americké zdroje uvádí, že vyjednavači dosáhli předběžné dohody. Výsledky rozhovorů v těchto chvílích analyzuje ministr zahraničí Radoslav Sikorski. Je známo, že polská vláda očekává od USA mnohem rozsáhlejší pomoc při modernizaci armády než jsou Američané ochotni nabídnout.

Prezident Kaczyński i premiér Tusk budou o protiraketové základně jednat příští týden s americkou ministryní zahraničí Condoleezou Riceovou. V té době by měla přijet i do Prahy kvůli podpisu česko-americké smoouvy o umístění protiraketového radaru na území Česka. Proces ratifikace smluv se Spojenými státy o radaru v Brdech by pak mohl v českém parlamentu odstartovat v srpnu, závěrečné schvalování přijde na řadu až za několik měsíců.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme