Opoziční Občanská platforma vyšle do boje o polský prezidentský úřad Malgorzatu Kidawovou-Blońskou

Nejsilnější polská opoziční strana Občanská platforma si v primárkách vybrala svou kandidátku pro květnové prezidentské volby. Stala se jí Malgorzata Kidawová-Blońská, která stranu vedla i v podzimních parlamentních volbách. Místopředsedkyně polského parlamentu bude na jaře kandidovat proti Andrzeji Dudovi, jenž byl zvolen za vládnoucí stranu Právo a spravedlnost.

Od stálého zpravodaje Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka na polskou prezidentku Malgorzata Kidawová-Blońská | Zdroj: Reuters

Malgorzata Kidawová-Blońská ve stranických volbách porazila ambiciózního starostu Poznaně Jacka Jaškowiaka. Dvaašedesátiletá kandidátka dostala 340 ze 475 hlasů, její protikandidát 125.

Místopředsedkyně parlamentu slíbila, že v případě svého vítězství v květnových volbách bude prezidentkou, která chrání ústavu i právní stát a vrátí Polsko do rodiny spolehlivých členů Evropské unie.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost do voleb vysílá současného prezidenta Andrzeje Dudu, který v předvolebních průzkumech zatím vede.

Prezidentské volby se v Polsku budou konat v květnu příštího roku, hlavu státu volí Poláci na pět let. Prezident podle ústavy zasahuje i do zahraniční politiky země, jmenuje premiéra a vládu a v případě války je vrchním velitelem armády.

Kandydatką Platformy Obywatelskiej na urząd Prezydenta RP jest @M. Kidawa-Błońska! ✌️🇵🇱

#Kidawa2020
#PrawyboryPrezydenckie

12:26 – 14. 12. 2019

89 288

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme