Žaloba na Polsko kvůli ukrajinskému obilí? Bouří se podnikatelé i obchodníci, kterým vznikají ztráty

Někteří polští podnikatelé zvažují podání žaloby na Polsko, kvůli zákazu dovozu ukrajinského obilí. Opatření polské vlády, které pomohlo tuzemským zemědělcům na trhu ukrajinské zemědělské produkci konkurovat, je totiž dvousečná zbraň. Ztráty pociťují zejména podnikatelé, jejichž výroba je na dovozu plodin závislá. A také dopravci, kteří obilí přepravují.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žně (ilustrační foto).

Polsko může kvůli zákazu dovozu ukrajinského obilí čelit žalobě | Foto: Adolf Horsinka / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle polských podnikatelů, kteří zvažují podání žaloby, vydala polská vláda opatření o zákazu dovozu ukrajinského obilí v rozporu s evropským právem. Společná obchodní politika totiž spadá do sféry rozhodování unijních institucí.

Dariusz Szymczycha, viceprezident Polsko-Ukrajinské obchodní komory, otevřeně hovoří i o možnosti náhrady škod – takovou žalobu mohou polští podnikatelé podat v případě, že jim v důsledku rozhodnutí vznikla ztráta.

V tomto případě je ale šance na jejich úspěch nízká. Jako v případě podání žaloby, u řízení o náhradě škody nestačí, aby instituce shledala, že opatření polské vlády je vadné. Podnikatelé by museli zástupcům státní kasy dokázat rozsah své ztráty a třeba i to, že nemohli svou ztrátu snížit jinými zakázkami.

Nejen dopravci

Opatření postihlo zejména společnosti podnikající v dopravě a logistice. Na ukrajinské straně hranice jim totiž kvůli kroku Varšavy uvízla celá řada kamionů, které převážely ukrajinskou pšenici nasmlouvanou do polských skladů.

Tahanice o ukrajinské obilí. Jde o populistickou snahu zalíbit se ‚agrobaronům‘, míní experti

Číst článek

Řidiči pak musejí s celým nákladem čekat na místě až do chvíle, než společnosti rozhodnou, kam zakázaný náklad uloží. Tyto kamiony pak není možné využívat při jiných zakázkách.

Zákaz dovozu ukrajinských plodin ale nepředstavuje problém pouze pro ně. Důsledky opatření pociťuje i polský potravinářský a výrobní průmysl. Země totiž není soběstačná například v produkci sóji, kterou využívají polští výrobci krmiv. Její nedostatek tak může narušit celý výrobní proces v tomto odvětví.

A podobně opatření dopadá i na obchodníky se slunečnicovým olejem nebo medem. I tyto produkty se totiž nesmějí do Polska dovážet – stejně jako vejce, drůbeží maso či ovoce, zelenina a mléko.

Přesto polská vláda zpětně dovolila alespoň transport ukrajinského obilí přes své území, aby se dostalo do přístavů na lodě a dále do třetích zemí. Stále ale nesmí končit v polských skladech.

Levnému ukrajinskému obilí se polská vláda snaží čelit třeba i uměle stanovenou částkou, za kterou se budou plodiny vykupovat. Zatímco tržní hodnota tuny ukrajinského obilí se pohybuje okolo 800 zlotých, polská vláda ji stanovila na 1400 zlotých.

I toto opatření ale může mít pro Polsko své důsledky. Jak upozorňují tamní ekonomové, lze očekávat pokles zájmu o polskou produkci, protože firmy ani státy nebudou mít potřebu nakupovat plodiny za dvojnásobnou cenu, když mohou koupit jinde a levněji.

Kateřina Havlíková, pik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme