Polsko odmítá nařčení z ničení památek v Babylonu

Polská armáda i ministerstvo kultury ostře odmítly obvinění, že se polští vojáci v Iráku podíleli na zničení unikátních archeologických lokalit v Babylonu. Polští vojáci převzali základnu v Babylonu po americké námořní pěchotě. Babylon byl zničený a vyrabovaný. Americká armáda ale rozsah poškození nezdokumentovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babylon - Procesní ulice

Babylon - Procesní ulice | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

To udělali až polští archeologové, kteří byli odpočátku součástí vojenské mise a měli pravomoci zabránit necitlivému chování vůči této památce světového významu.

"Jsem přesvědčený v době pobytu naší mnohonárodní divize s ohledem na podmínky, které tam tehdy panovaly, se nám podařilo sladit fungování vojenské základny s ochranou archeologického naleziště," prohlásil generál Andrzej Tyszkiewicz, první velitel mise v Babylonu a připomněl, že byla válka. Vojáci museli především chránit své životy před útoky bojůvek i sebevražedných atentátníků.

"Samozřejmě, že na základně byla těžká vojenská technika. Opravdu tam byly vyjeté koleje. Vojáci museli někde bydlet, a proto si někde museli postavit své buňky, a to i v těsné blízkosti památek," říká archeolog Miroslav Olbryš, jeden ze skupiny archeologů, kteří do Iráku přišli v rámci polské vojenské mise.

Na podmínky, které tehdy v Babylonu panovaly, upozornila i další členka týmu specialistů Agnieszka Dolatowska. "Tehdy nikdo nerozuměl závažnosti problému. Byla to čistě vojenská operace a vojenské cíle byly nejdůležitější," připomíná polská archeoložka. Velení polské armády dodává, že základna se často stávala terčem útoků šíitských a sunnitských bojovníků i sebevražedných atentátníků. Priorita byla tehdy jednoznačná: uhájit životy lidí na základně.

Důležitou součástí koncepce byla ovšem od počátku i ochrana památek. "Chtěl bych zdůraznit, že na základně působilo pět archeologů, a ti dostali veškeré pravomoci. Mohli okamžitě zasáhnout v případě, že by hrozila jakákoli další devastace památek," prohlásil na dnešní tiskové konferenci generál Andrzej Tyszkiewicz.

Velitel druhé rotace, generál Miczyslaw Bieniek zase zdůraznil, že bez vojáků by dnes už Babylon neexistoval. "Bez koaličních vojsk by poničené pozůstatky Babylonu byly dnes úplnou ruinou. My jsme je vlastně zachránili," řekl polský generál.

Archeologové uskutečnili v Babylonu 25 projektů v hodnotě minimálně 700 tisíc dolarů, řekl generál. Společně s vojenskými policisty prohlíželi zavazadla všech odjíždějících vojáků, aby tím zabránili krádežím vzácných předmětů. Veškeré své závěry shrnuli v pětisetstránkové zprávě, která je k dispozici iráckým úřadům i mezinárodním institucím.

Podle polské armády irácký ministr kultury Mufíd Jazairi osobně Babylon navštívil a vůči stavu, v jakém Poláci město zanechali, nemá výhrady.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme